Youtuber ve Uygulama Geliştiricilerine ‘KDV İstisnası’ Getirildi

0 115

Bugün yayımlanmış olan yani 21.12.2021 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete ile beraber Youtuberlar dahil olmak üzere tüm sosyal içerik üreticilerine ve uygulama geliştiricilerine KDV istinası getirildiği duyuruldu. Uygulama 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş olacak.

Geçtiğimiz haftalarda Youtuberlar gibi internet üzerinden her türlü içerik üreten kişileri ve uygulama geliştiricilerini yakından ilgilendiren ve onları mutlu eden bir düzenleme yapılmasına karar verilmişti. Bu düzenlemeye göre sosyal ağ sağlayıcılar üzerinde içerik üreten kişiler, yıllık geliri 650 bin TL’nin olması halinde %15 bunun üzerinde bir vergi elde edene ise %40’a varan vergi uygulanabilecek.

Bugün yayımlanmış olan yani 21.12.2021 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete ile birlikte ise yeniden içerik üreticilerini ve uygulama geliştiricilerini yakından ilgilendiren bir karara varıldı. Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğince Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile birlikte sosyal medya içerik üreticileri ve uygulama geliştiricileri KDV’den muaf tutulacaktır.

Yayımlanmış Olan Kararda Şu İfadelere Yer Verildi

Söz konusu istisna 1 Ocak 2022 tarihinden söz konusu madde kapsamında vergilendirilen kazançlara göre konu teslim ve hizmetlere uygulanacaktır denildi.

Bu karar göre ise;

1 Ocak 2022 tarihinden sonra internet ortamında sosyal ağ sağlayıcıları ve sosyal medya üzerinden metin, görüntü, ses ve video gibi içerikler paylaşmış ve paylaşacak olan sosyal içerik üreticilerinin bu faaliyetlerinden elde etmiş oldukları ile akıllı telefon ya da tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirmekte olan elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20/B maddesi kapsamınca vergi dilimine göre kazançlara konu teslim ve hizmetler üzerinden KDV hesaplanamaz ve Katma Değer Vergisi alınamaz. KDV istisnası uygulanacak denildi.

Bu çıkan karar ile özellikle son dönemlerde popüler olan içerik üreticiler ve özellikle Youtuberlar rahat bir nefes aldı. Defalarca ödedikleri vergiler ile gündeme gelen ve bu duruma isyan eden Youtuberlar artık vergi diliminde olmayacak. Youtuberların isyan etmesinin asıl sebebi kendi fikirleri ve uğraşıları ile yapmış oldukları videoların vergilendirilmesiydi. Bir ürün veya hizmet sunmadıkları için kendilerinden vergi alınamayacağını söyleyen içerik üreticiler davalarında oldukça haklı olduklarını ispatladılar.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.