Yeni Bir Dolandırıcılık Daha Bu Sefer TikTok Üzerinden

0 8

Türkiye’de özellikle son günlerde peş peşe dolandırıcılık haberleri gelmeye devam ederken bunlardan sonuncusu ise IA Alliance adı verilen bir sistem oldu. Kullanıcılara TikTok videoları izleyerek para kazandırmayı vaad eden uygulama yatırılan paraların ardından Türkiye’de erişilemez duruma geldi.
Kolay yoldan para kazanma düşüncesi bugüne kadar Türkiye’de pek çok dolandırıcılığın yaşanmasına neden olarak insanların kandırılmasına neden oldu. Çoğunlukla aynı yolu izleyen bu dolandırıcılık olaylarında ilk önce oluşturulan sisteme giriş yapan herkese para kazandırılıyor ardından bu kişilerin ceplerinde bulunan tüm parayı almaya başlıyorlar. En sonunda ise elde ettikleri tüm para ile ortadan kaybolmaktadırlar.
Son olarak ise geride bırakmış olduğumuz günlerde Hik Online ve SovrnTur ile gündeme geldiğini görmüşken son günlerde bir sistem daha dolandırıcılığa dahil oldu. Kullanıcıların YouTube ve TikTok hesaplarında bulunan videoları beğenmeleri karşılığında para kazanma vaadi veren IA Alliance isimli bu platforma son birkaç gündür ulaşılamadığı ve erişim sağlanamadığı belirtiliyor.
Uygulamaya ve İnternet Sitesine Erişim Sağlanamıyor
Türkiye’nin yanı sıra Çin ve Tayland’da da faaliyet göstermekte olan IA Alliance TikTok ve YouTube videolarını beğendirecek kullanıcılarına stabil kripto para birimi USDT üzerinden para kazanmaktaydı. Birkaç seviyeden oluşmuş olan bu VIP üyeliklerin paketleri 500 TL ve 1500 TL arasında değişirken ne kadar yüksek paket alınırsa o kadar yüksek kazanç vaat edilmekteydi. Aktarılmış olan bilgilere göre beğeni başına 6 TL’den 9 TL’ye kadar ödül koyulmaktaydı.
İşte bu sistemin Türkiye’deki kullanıcıları son günlerde sisteme yatırmış oldukları paraya hesaplarında göremedikleri konusunda birkaç gündür sisteme sitem edilmekteydi. Şikayetler artmaya devam ederken IA Alliance’ın internet sitesi de ortadan kaybolmuş oldu. Kullanıcılar artık internet sitesine erişemediklerini ifade etmektedir. Aynı şekilde sistemin mobil uygulaması da artık kullanılmamaktadır.
IA Alliance’ın şu ana kadar kaç kullanıcıya ev sahipliği yapmış olduğu ya da kaç TL’lik gelir elde etmiş olduğu henüz net olarak sayı bazında bilinmemektedir. Fakat şikayette bulunan bazı kullanıcılar sisteme tek seferde 20 bin TL’ye varan para transferi yaptıklarını gösteren dekontlar paylaşmaktadırlar. Sistemin kullanıcılarından oluşan WhatsApp gurubunda ise konu ile ilgili kaynağı henüz belirlenmeyen bazı açıklamalar yer aldı.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.