Xiaomi’nin Yeni Arayüzü MIUI 13 Tanıtıldı

0 102

Xiaomi’nin Android tabanlı akıllı telefon arayüzü olan MIUI’ın en güncel versiyonu olacak olan MIUI 13 resmen kullanıcılara tanıtıldı. Öne çıkan yenilikleri açıklanan arayüzün bir de tablet versiyonunun olacağı duyuruldu.

Birkaç hafta önce Xiaomi’nin Android tabanlı akıllı telefon arayüzü MIUI’ın yeni versiyonu olan MIUI 13’ün ilk çıktığında geleceği modelleri ve o zamana kadar çıkacağı bilinen özelliklerini sizler ile paylaşmıştık. Bugün Xiaomi 12 ailesini çıkaran şirket lansmanda bu yeni arayüz versiyonuna da değinmiş oldu.

MIUI 13 bugüne kadar sadece dedikodu ve sızıntılarda ibaret olmuştu. Ancak Xiaomi bugün yeni versiyonunu kullanıcılarına resmen tanıtmış oldu. Biz de güvenlik, performans ve tasarım alanındaki gelişmeleri kısaca okurlarımıza duyuralım istedik.

Performansta Bir İyileşme Söz Konusu

Performanstan başlayacak olursak eğer Xiaomi amiral gemileri yeni versiyonla 12.5 versiyonuna göre %15 daha az kare atlama sorunu yaşadığı gözlemlendi. Bu oran orta segment olan modellerde %32 ve alt segmentteki modellerde %52’ye kadar yükseldi. Tabii bu sonuçlar cihazların yüksek güç harcayacağı işlemlerde sabit konumda alınan verilerden oluşmaktadır. Günlük kullanıl için bu oranların çok daha iyi olabileceği kesin. Ayrıca bu versiyonla telefonda aynı anda 14 uygulama açılabilmektedir. Rakip telefonlar olan Huawei P50, Vivo X60 Pro Plus ve Oppo Find X3 Pro’da bu sayılar sırası ile 13, 9 ve 5’tir.

Artık Daha Güvenli

Güvenlik teknolojik cihazlarda özellikle son yıllarda büyük önem taşımaya başladı. Xiaomi de bu göz önünde bulundurarak yüz tanıma özelliği geliştirmiştir. MIUI 13’te de bu özellik kişinin gövdesini tamamen görmezden gelip yalnızca kullanıcının yüzüne odaklanıyor ve yüzü kıvrımları ile beraber üç boyutlu olarak tarayabiliyor. Kilidin bir fotoğraf ile açılmasının önüne geçilmiş oluyor. Versiyonla beraber gelecek özellikler arasında gizlilik filigranı ve dolandırıcılık koruması adlı özellikler de yer almıştır. Ancak bu özelliklerin işlevi hakkında herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

Tablet Versiyonu ve MIUI’ın Kullanılacağı İlk Modeller

Xiaomi akıllı telefonlar için yenilenen arayüzün bir de tablet versiyonu lansmanda kullanıcılara tanıtıldı. Tasarım açısından telefon versiyonundan çok farklı olmayan MIUI 13 Pad’i farklı kılan ise çoklu görev alanında kullanım kolaylığı sağlamasıdır. Bunların arasında uygulamalar arasında kolay geçiş sağlayan kısayollar, farklı düzenlerde ekran bölme ve pencereli mod seçenekleri yer almaktadır.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.