Twitter’ın Yeni Gizlilik Özelliği Hesapların ‘Yanlışlıkla’ Askıya Alınmasına Sebep Mi Oldu?

0 54

Twitter’ın Açıklaması Gecikmedi

Twitter’ın ilkelerini değiştirdiği ve şikayetler konusunda artık daha hassas davrandığını fark edenler, farklı düşüncelerdeki kullanıcıları şikayet etmeye başladı. Birçok hesabı gelen şikayetler doğrultusunda kapatan Twitter daha sonra bir hata yaptığını anlayarak düzelttiğini ifade etti.

Geçtiğimiz son günlerde Twitter başkalarının fotoğrafını paylaşırken fotoğrafta bulunan kişinin rızasını da gösteren ve fotoğrafı paylaşılan kişinin talebiyle söz konusu olan fotoğrafı kaldırmaya yardımcı olan yeni ilkesini tüm dünyaya duyurmuştu. Bu yeni düzenleme ile birlikte şikayetler ve bildirmeler konusunda daha hassas olduğunu ifade eden Twitter yakın zamanda şikayetlerin asılsız ve kötü niyetli olarak yapıldığına dair birtakım bulgulara ulaştı.

Twitter’ın yaptığı açıklamalara göre toplu olarak kullanıcılar, farklı görüşte olan kullanıcıların şikayet saldırısıyla ceza almalarını sağladı.

Twitter’dan gelen açıklamaya göre toplu halde kullanıcılar farklı görüşlere sahip olan kullanıcıların şikayet saldırısıyla ceza almalarına neden oldu. Bu farklı kişiler tarafından yapılabilecek bir şey olsa da son zamanlarda en çok dikkat çeken kesim, kaşıt ve nötr görüşe sahip insanlara bu saldırıda bulunan aşırı sağcı ve ırkçı olarak adlandırılan gruplardı.

Bazı Gruplar ‘Karşıt Ya Da Farklı Görüş’ Bildiren Hesapları Da Dert Edinmiş Durumda

Twitter’dan yapılan açıklamayla ‘söz konusu olan hata ile birçok kullanıcının hesabını devre dışı bıraktığını’ dile getirdi. Gizlilik ve güvenlik ilkelerine yaptığı güncellemeler ile şikayetler biraz daha hassas ve dikkatli yaklaşan platformun gözüne sonradan çarpan detay ise aşırı sağcı ve ‘beyaz üstünlüğünü’ savunanların ekstrem düşüncelere karşı olan kullanıcılara olan şikayetlerin fazla olmasıydı.

Bu kullanıcıların özgürlükçe olarak adlandırılan kullanıcıları şikayet yağmuruna tutmak için kendi takipçilerine emir veriyorlardı. Twitter’ın yeni ilkeleri kamuya açık konularda önemli isimlerin fotoğraflarının paylaşılması konusunda herhangi bir engel oluşturmuyordu. Ancak bu durumu fırsat bilen aşırı sağcı gruplar ilkelerin güncellenmesiyle beraber saldırıya geçerek birçok hesabın ceza almasına neden oldu. Bu durumu çabucak fark eden Twitter hataların farkına vardığını ve verilen cezaların geri alındığını belirtti.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.