TL Tether İle En Fazla İşlem Yapılan Resmi Para Birimi Oldu

0 8

Wall Street Journal tarafından hazırlanmış olan habere göre Türk Lirası Dolar ve Euro’yu arkasında bırakarak Tether karşısında en fazla işlem görmüş olan resmi para birimi oldu. Ayrıca 2021’in dördüncü çeyreğinde Türk Lirası ile yapılmış olan kripto para işlem hacminin günlük ortalama 1,8 milyar dolar olduğu söylenmektedir.
Türk Lirasının özellikle 2021 yılının son yarısında yaşamış olduğu değer kaybı ile paramızın döviz karşısında adeta erimesine neden olmuştu. Öte yandan TL’nin giderek değersizleşmesi bir yanda da değersizleşmeyi giderek arttıracak bazı şekillerde döviz ve kripto para yatırımlarını arttırmıştı. Bunun sonucunda ise hükümet bu yatırımları engelleyecek birtakım adımlara imza atmış oldu.
Türkiye Aralık 2021’de dolar/TL kurunun 18 TL’yi gördüğü ve rekor kırmış olduğu gün Kur Korumalı TL Mevduatı’nı yürürlüğe sokmuştu. İlerleyen günlerde de kredi çekenlere yönelik olarak yeni bir taahhüt hazırlanmış ve çekilen kredinin döviz altın kripto para gibi yatırımlara yatırmaları engellenmişti. Bu önlemlerin hemen ardından dolar kuru 13 seviyelerinde dolaşırken TL hakkında herhangi bir önemli açıklama yapılmadı.
Tether TL İşlemlerinde Dolar ve Euro’yu Katladı
Finansolojj Eğitim ve danışmanlık Kurucusu olan Doç. Dr. Aysel Gündoğdu dolar kuruna olan talebin halen gücünü korumuş olduğunu belirtti. Ayrıca döviz talebine karşı bankaların kur alım ve satım fiyatı arasında gerçekleşen makası açmaları, Gündoğdu’ya göre farklı bir araca olan ilgiyi de arttırmıştır. Buna göre kripto para borsalarında çok düşük komisyonlar alınması ve bankalardaki gibi bir makasın söz konusu olmaması 1 dolara sabitlenen stabilcoin Tether’e olan talebi de arttırmıştır.
Gündoğdu özellikle eğitim seviyesi yüksek ve çok yüksek olan ve dijital ile arası iyi olan genç nüfusun kripto paralarda yapmış olduğu işlem sayısının giderek artmış olduğunu belirtmiştir. Wall Street Journal gazetesinin Chainalysis verilene dayandırmış olduğu haberi de bunu doğrular ve güçlendirir bir biçimdeydi. Bu habere göre Türkiye’de aralık ayında liraya karşı yapılmış olan işlemlerin yarısından fazlası Tether için gerçekleştirilmiş olan işlemlerdi.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.