Sanal Dünyada Yaşanan Cinsel Tacize Soruşturma Açıldı

0 42

Metaverse için hazırlanmış olan sanal dünyada Horizon Worlds’de bir cinsel taciz olayı yaşandı. Sanal dünyanın kapalı bir versiyonu olarak sunulan beta sürümünde yer alan kadın başına gelenleri anlatırken VR’da olmak olayı daha yoğun hale getiriyor dedi ve başına gelenleri anlattı.

Meta’nın Metaverse için hazırlamış olduğu ve Meta’nın sahibi olduğu sanal gerçeklik yani VR şirketi Oculus’ın ürettiği Quest gözlükleri ile erişilebilen Horizon Worlds isimli sanal dünyasında bir cinsel istismar vakası yaşandı. Horizon Worlds’ün 2019 yılında yayımlamış olduğu kapalı beta sürümünde bulunan ismi açıklanmayan bir kadın kullanıcı 26 Kasım’da cinsel tacize uğradığını iddia etti.

Independent Türkçe’nin haberine göre Meta olayın üzerine hemen bir iç soruşturma başlattığını ifade etti. Yapılan soruşturma sonucunda kullanıcının Metaverse sanal ortamında tacizi önlemek adına tasarlanan güvenlik özelliğini henüz etkinleştirmediğini açıklandı.

Sanal Dünyada Yaşanan Taciz Normal Dünyadakine Eşdeğer

Kapalı beta sürümüne katılmış olan kadın kullanıcının uğradığı tacizi Facebook’taki Horizon Worlds grubunda anlattığı ve anlatırken normal internette cinsel farkı ve şakası yok. Ancak VR’da olmak olayı daha yoğun hale getirmiş bile olabilir. Cinsel saldırıya uğramış olan kadın dün sadece elle tacize uğramadım, bu davranışı destekleyen başka kullanıcılarda vardı dedi. Yaşamış olduklarım beni Plaza’da (kullanıcıların toplanma yeri) yalnız hissettirdi dedi.

Meta’nın Horizon Worlds başkan yardımcısı olan Vivek Sharma olaya dair olarak kesinlikle talihsizlik, bu yaşananların platformda kendisini güvende hissetmeyenlerin diğer kullanıcılar ile etkileşim kurmasını engelleyen Safe Zone (güvenli bölge) adlı özelliği kolay ve erişilebilir hale getirmenin faydaları olacağını söyledi. Bir taraftanda Meta sözcüsü Kristina Milian ise şirketin sunduğu bu özelliklerin kullanılmasının bir kullanıcı hatası olmadığını ve platformun bu tarz özelliklerin nasıl kullanıldığını anlamak ve kullanıcıların problemlerini daha kolay bildirebilmelerini sağlamak amacı ile geliştirilmeye devam edileceğini sözlerine ekledi.

Uzmanlar ise sanal dünyada meydana gelen tacizin gerçek hayatta yaşanan bir cinsel tacizden bir farkı olmadığını söylüyor. Çevrimiçi sanal dünyaların insanların fiziksel bir alanda bulunduğunu ve bedensel olarak aktivitelerin üç boyutlu bir ortamda yaşandığını düşünmesini sağlamak amacı ile geliştirildiğini belirtti. Bu sebeple de bu platformlarda kişilerin deneyimlemiş olduğu tacizlerin oldukça tehlike arz ettiğini belirtti ve Safe Zone özelliğinin taciz vakalarının önüne geçmenin yetersiz olduğunu belirtti.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.