Robotik Kodlama Nedir

0 117

Yakın zaman içerisinde iş dünyasında insanların yapmış olduğu pek işi robotlar yapacak gibi duruyor. İyi ama bu robotları kim kontrol edecek? Robotlara doğru komutları vermek bizim elimizde. Robotik kodlamayı doğru kullanırsak robotlar insanoğlunu geçemez. Nedir bu robotik kodlama?

Son yıllarda edebiyattan bilime kadar tüm dünyada ortak bir görüş gelişti. Robotlar gümbür gümbür geliyor. Yıllardır çizilen ve beklenen gelecek olarak tabir edilen gelecek kapımıza kadar dayandı. Öyle ki önümüzdeki on yıl içerisinde robot kullanımı yaygınlaşacak. 1 milyardan fazla robotun insanların yaptığı işleri yapması bekleniyor.

Robotik kodlama terimini oldukça sık duyar hale geldik. Nasıl ki en küçük uygulamayı çalıştırmak için kodlama kullanıyorsak aynısını gelişmiş bir robot tasarlamak için de kullanıyoruz. Robot kelimesi kulağa biraz ürkütücü gelse de robotlar insanlar tarafından geliştirilmiş birer makinedir. Bilim kurgu filmlerinde karşılaştığımız gibi dünyayı ele geçirmelerini önlemek için robotik kodlama bilmek gerek.

Robotik Kodlama

Robot içinde bulunduğu ortamı rahatça algılayabilen önceden almış olduğu komutlar ışığında hesaplamalar yaparak karar veren ve verdiği karara göre bazı eylemler gerçekleştiren insan üretimi bir makinedir. Yalnızca aldığı komutlar çerçevesinde olayı algılayarak bir karar veren ver işlevini yerine getiren makine. İşlevleri bakımından farklılaşsalar bile robotlar da olması gereken bazı temel bileşenler mevcuttur. Bunlar motorlar, sensörler ve hesaplama birimleri olarak sıralanabilir. Sensörler ile algılama yapan robotlar motorlar sayesinde eylemleri gerçekleştirir.

Kodlama bir tuşa basıldığında ya da bir noktaya dokunulduğunda uygulamanın ne yapması gerektiğinin yazıldığı bir sistem. Robotik kodlama da tıpkı bu sistem gibi çalışır. Robotun hesaplama birimlerine belirli senaryolar eklenmesi ve bu senaryolar ile belirli durumlarda eylemler gerçekleştirmesi gerektiği belirtiliyor.

Robotlar özellikle endüstri dünyasında oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Tasarlanan bir robot yalnızca kavanoz kapağı kapatmak üzere kodlanmıştır ve kavanoz kapağı kapatabilir.

Robotik kodlamalar C, C++, Python, Java, C# gibi diller sayesinde yazılabilmektedir. Wiring, Embedded C ve Mbed gibi diller de kullanılıyor ancak bu diller C tabanlı kodlama dilleridir. Robotik kodlama temel kodlama ile oldukça benzerdir.

 

 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.