Python Nedir?

0 15

Yazılım ile uğraşıyor ya da bu camiaya yeni yeni adım atıyorsanız tahmin etmek çokta zor olmayacak ki Pyhton’u illaki en az bir kere duymuşsunuzdur. Pyhton nedir, ne işe yarar, avantajları ve dezavantajları gibi konulardan bahsedeceğiz.
Bir yazılımcının istediğini yaptırmak için bilgisayarı ile iletişim kurarken kullanmış olduğu dile programlama dili denmektedir. Programlama dilleri sayesinde yazılmış olan komutlar bilgisayarın yapması gerekeni algılar ve verilen komutları işleme sokmaya başlar. Günümüzde yazılımcılar tarafından kullanılan 800’den fazla programlama dili mevcuttur. Bugün ise size 800 dilden sadece biri olan Pyhton’dan bahsedeceğiz.
Dorpbox, Instagram, Netflix, Spotify ve hatta Google’ın bile kullanmış olduğu Pyhton’u merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.
Pyhton Nedir?
basit bir şekilde açıklamak gerekirse eğer Python dinamik semantiği olan nesne odaklı genel amaçlı bir üst düzey programlama dili olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani bu da şu demek oluyor ki doğru araçlar le desteklendiği takdirde hemen hemen her şeyi oluşturmak ve yönetmek için kullanılabilecek bir dildir.
Python’un dinamik yazma ve dinamik bağlama ile birleştirilmiş yüksek düzeyde yerleşik veri yapıları onu hızlı uygulama geliştirmek ve mevut bileşenleri birbirine bağlamak için bir komut dosyası oluşturma veya tutkal dili olarak kullanımı için oldukça çekici bir hale getirmektedir. Python’un basit, öğrenmesi kolay sözdizimi onu daha da okunabilir hale getirir ve bu da program bakım maliyetini azaltmaktadır. Python ayrıca program modülerliğini ve yeniden kod kullanımını teşvik etmekte olan modülleri ve paketleri de desteklemektedir. Python yorumlayıcısı ve standart kapsamlı kitaplığını tüm büyük platformlar için ücretsiz olarak bulmak mümkün ve dağıtımı için de herhangi bir para ödemenize gerek yoktur.
Python Eksileri
Python dinamik olarak yazılmış olan bir dil olduğu için kullanıldığı bağlama göre bir şey kolayca birden fazla anlama gelebilmektedir. Bir Pyhton uygulaması büyüyüp daha karmaşık bir hale geldikçe hataların izlenmesi ve düzeltilmesi zorlaşacağı için bakımı zorlaşabilmektedir, bu nedenle de kodunuzu nasıl tasarlayacağınızı veya bakımı kolaylaştırmak için birim testleri yazmayı bilmek deneyim ve bilgi gerektirmektedir.
Ayrıca fazla esnek olmasından dolayı ve makinenin bir şeyin tanımının ne olduğundan tam olarak emin olmak için çok fazla referans yapması gerektiğinden ötürü bu durum Python2un performansını biraz yavaşlatabilmektedir ve ağır çalışmasına neden olabilmektedir.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.