Proxy Nedir?

0 19

İnternet ortamında size siper görevi görev Proxy birçok bilgisayar kullanıcısı için bilindik bir teknolojidir ama bilmeyenlerin sayısı da oldukça fazladır. Sadece sizi korumak dışında başka güzellikler de sunmaktadır. Proxy teknolojisinin ne olduğu ve bilgisayarınızda nelere erişeceğiniz hakkında kafa karışıklığı yaşıyorsanız bu içeriğimiz tam olarak size göre.
Proxy Türkçe’de Vekil anlamına gelmekte olan İngilizce bir kelimedir. Vekil dilimize Arapça2dan geçmiş olan ve birinin işini görmesi için kendi yerine bırakmış olduğu veya yetki vermiş olduğu kimse anlamına gelmektedir. Proxy kelimesini anlamak için yapmış olduğu işi anlamak gerekmektedir.
Vekil sunucu veya yetkili sunucu olarak da isimlendirilen Proxy nedir ne işe yarar beraber bakalım.
Proxy Nedir?
İnternet’e bağlanan her bilgisayarın tıpkı evlerimiz gibi belirli adresleri bulunmaktadır. İnternet protokolü (IP) adı ile bilinen bu adresler aynı şekilde girdiğimiz internet sitelerinde de bulunmaktadır. Yani IP numarasını bildiğiniz sitelere bu sayıları yazarak da girmeniz mümkün olmaktadır. İşte Proxy tam olarak burada devreye girmektedir. Adeta bilgisayar içinde başka bir bilgisayar gibi davranıp IP numaranızın internet üzerinden görülmesini engellemektedir. Dolayısı ile kendilerini bir özgürlük savaşçısı ya da kalenizi koruyan muhafızlar olarak görmeniz olanaklıdır.
İnternet üzerinden bir siteye girdiğimiz zaman bilgisayarımız ve sitenin bağlı olmuş olduğu sunucular arasında bir tür trafik yani bir bilgi akışı mevcuttu. İnternet kullanıcıları Proxy kullanmadığı zaman internet ortamında tamamen görünür hale gelirler. Araya Proxy girdiği zaman bilgisayarımız yalnızca Proxy ile temasa geçerek isteklerde bulunmaktadır. Proxy bu isteği internet sitesinin arkasında bulunan sunuculara yollamaktadır.
Proxy Ne İşe Yarar?
Proxy kullanarak engellenmiş olan sitelere girebilir, internette daha hızlı ve güvenli şekilde dolaşabilmektesiniz. Bazı Proxy‘lerin amacı internette kimliği gizlemekten ziyade filtreleme/zararlı sitelere girişi engelleme ya da bant genişliğinden dolayı tasarruf ederek veri akışını oldukça hızlandırmaktadır. Bireysel faydalarının yanında şirketler içinde faydaları bulunmaktadır. Şirket içinde gizli kalması gereken bazı dokümanlar gibi bilgisayarda oluşturulabilen ve internette paylaşabilen her şey için ekstra güvenli bir ortam sunmaktadır.
Windows 1o İçin Proxy Ayarlarına Erişebilme
1. Adım: Ayarlar sekmesini açınız.
2. Adım: Network&Internet kısmını açınız.
3. Adım: Listeden Proxy/Ara Sunucu ifadesini seçiniz.
MacOS İçin Proxy Ayarlarına Erişebilme
1. Adım: Apple menüsünü açınız ve sistem tercihlerinden Network/Ağ’a ulaşınız.
2. Adım: Tercih ettiğiniz ağı seçiniz ve Advanced/Gelişmiş ifadesine tıklayınız.
3. Adım: Proxy ayarlarını seçiniz ve tercih ettiğiniz ayarı uygulayınız.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.