PNG Dosya Formatı Nedir?

0 17

Sıkça karşılaştığımız PNG dosya formatının ne olduğunu çoğu kişi bilmemektedir. Çok az kişinin bildiği bu PNG formatını siz değerli okuyucularımız için araştırdık ve derledik gelin beraber bakalım.

Taşınabilir Ağ Grafiği (Portable Network Graphics) yani kısaca PNG kayıpsız bir görüntü saklama amacı ile kullanılan içerik saklama versiyonudur. PNG biçiminde paletli ya da gerçek renkte görüntüler seçimlik bir saydamlık kanalı sayesinde oluşabilmekte ve saklanabilmektedir.

Mevcut durumda kullanılmakta olan GIF dosya formatı gibi kabul edilebilir başarımda ve yaygın bir kayıpsız sıkıştırma algoritması mevcutken PNG’nin geliştirilmesini motive eden şey Unisys’in GIF’de kullanılmış olan LZW algoritması üstünde yer alan patent hakkının ihlallerinin takip edileceğini duyurması olmuştur. Gelişen ve yaygınlaşan donanım teknoloji ise beraber GIF biçimi yetersiz kalmaya başlamıştır ve yeni arayış içine girilmiştir. PNG bir W3C tavsiyesi olarak 1.0 sürümü ile 1 Temmuz 1996 yılında yayımlanmaya başlanmıştır. 1.1 ve 1.2 sürümleri ile yeni genişletmeler tanımlanası ve 1.2 sürümü küçük değişikliklerle ISO/IEC 15948:2003 adı ile ISO standardı olmayı başarmıştır.

PNG’nin kabulü Unisys’in Ağustos 1999’da ticari olmayan veya özgür yazılım için telif ücretlerinden muaf LZW lisansını kaldırması ile beraber daha da hızlanmış oldu.

Teknik Özellikler

Veri Sıkıştırma

GIF dosya formatında yer almakta olan patent gibi sorunları LZW yerine PNG’de zip, gzip ve türevlerince de kullanılmakta olan LZ77 algoritmasını kullanmaktadır. Zlib gibi yaygın olarak kullanılmakta olan gerçeklemelerinin de bulunması bu seçimin bir nedeni olarak karşımıza gelmektedir. Benzer ayarlar kullanıldığı zaman bu algoritma LZW’ye göre çok daha iyi sonuçlar verebilmektedir. Ancak halihazırda kullanılmakta olan bu her iki algoritma için de resmi iki boyutlu doğasını göz ardı ederek görselleri bir boyutlu veri akımları olarak kabul ederek sıkıştırdıklarından optimum kayıpsız iki boyutlu sıkıştırmadan uzaktırlar.

Renkler ve Saydamlık

GIF gibi PNG’de paletli resimleri desteklemektedir. PNG dosya formatı piksel başına 1, 2, 4 ya da 8 bitlik paletli resimleri oluşturabilmektedir. Bunun dışında gerçek renkli resimler için kanal başına gerçek renkli resimler için ise kanal başına 8 ya da 16 bit kullanılmaktadır. PNG dosya formatı gri ton ya da kırmızı, yeşil ve mavi kanalların yanı sıra renk kanalları ile duyarlılıkta bir saydamlık kanalını da kullanmakta ve desteklemektedir.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.