Online Alışverişin Vazgeçilmezi 3D Secure

0 105

3D Secure Nedir

Online olarak alışveriş yapılan sitelerden bir şeyler satın aldığınız ve satın alınan ürüne para ödediğiniz zaman karşınıza çıkan ekran ve cep telefonunuza SMS ile gelen koda 3D Secure adı verilmektedir. Bu sistem ile iki faktörlü kimlik doğrulama tarzı bir anlayış ile online harcamalarınızın güvenliğini arttırmak ve kişisel bilgilerin korunmasını sağlamaktadır.

Bugün hemen hemen neredeyse tüm sosyal medya platformlarında iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi vardır. Bu sistem sayesinde kötü niyetli olan insanlara e-posta adresinizi ve şifrenizi biliyor dahi olsa hesabınıza giriş yapamamaktadır. 3D Secure sistemi de tam olarak bu tarzda kaliteli bir hizmet vermektedir.

e-ticaret dolandırıcılığı e-ticaret sistemi kadar eskiye dayandığı için bankalar ve kredi kartı şirketleri uzun süredir 3D Secure ve benzeri güvenlik altyapılarını kullanmaktadır. Bu altyapı sayesinde tüm kredi ya da online harcamalar yapamamaktadır.

3D Secure Nedir?

3D Secure, online alışveriş esnasında kredi kartı ya da banka kartı kullanıp yapılan işlemlere ekstra bir güvenlik imkanı sağlamakta olan sistemdir. XML tabanlı bir sistem olarak hazırlanmış olan bir platform olan 3D Secure bugünkü adı ile CA Technologies olan şirket tarafından hazırlanmıştır ve kullanıma sunulmuştur.

CA Technologis tarafından hazırlanmış olan 3D Secure sistemi ilk kez Visa tarafından Verified by Visa adıyla kullanılmıştır. Hemen ardından diğer hamleyi Mastercard yaptı ve MasterCard SecureCode olarak ve JC International tarafından J/Secure adı ile kullanılmıştır. Bugüne kadar farklı isimlere sahip olsa da tüm şirketler ve bankaları kullandığı sistemin adı 3D Secure’dir.

3D Secure Ne İşe Yaramaktadır

3D Secure sistemini çoğunlukla sosyal medya platformlarının en önde bulunan iki faktörlü kimlik doğrulama olarak düşünülebilmektedir.

3D Secure Nasıl Çalışır

3D Secure ile temel olarak banka hesabınızda ya da kredi kartı hesabınızda kayıtlı olmuş olan cep telefonu numarasına SMS ile gelen bir kod ile kimlik doğrulaması yapmaktadır. Çoğu zaman 6 haneli olmuş olan bu kodlar sayesinde kart sahibinin alışverişi kendisinin yapıp yapmadığını ispatlamaktadır.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.