Metaverse’ten Yalanlama Geldi

0 14

Meta, metaverse için geliştirmiş olduğu sanal gerçeklik (VR) işletim sistemi projesini iptal ettiğine dair çıkan söyleri hızlıca yalanladı. Meta’nın işletim sisteminin iptal edilmiş olduğun ilk olarak The Information ortaya atmıştı.

The Information eski ismi ile Facebook olan Meta’nın tam gerekçesi ve gelecek planları hala net olmasa da yaklaşmakta olan sanal ve artırılmış gerçeklik setlerine güç vermiş olması beklenen özel bir işletim sisteminin üretimi ekip tarafından durdurduğu bildirilmiştir. Sanal Gerçeklik için bir şemsiye terim olan XR’nin adını taşımakta olan XROS isimli projenin kasım ayında askıya alınacak olduğunu iddia etti.

Bu gelişmenin doğru olması durumunda Meta’nın Quest (eski adı ile Oculus) VR cihazlarında kullanılan Android tabanlı işletim sistemine ve dolayısı ile de başka bir şirkete bağımlı olacağı anlamına gelmektedir. Ancak Meta The Information’ın bu haberini The Verge’e göndermiş olduğu bir e-posta ile hemen yalanladı.

Gerçeklik İşletim Sistemi Oluşturma Operasyonlarımızı Durdurma Gibi Fikrimiz Yok

2017 yılında içerisinde 300’den daha fazla kişinin bulunmuş olduğu bir ekip ile geliştirilmeye başlanan XROS görünüşe göre Meta CEO’su Mark Zuckerberg ve CTO Andrew Bosworth’un daha önce bahsetmiş olduğu gerçeklik işletim sistemi ile de hemen hemen aynı anlama gelmektedir. Bu konuya dair olan 2021 yılının Haziran ayında Mark Zuckerberg Meta’ya donanımının her katmanı üzerinde sıkı kontrol sağlayacak bir mikro çekirdek tabanlı işletim sistemi oluşturma planları olduğundan bahsetti.

The Information’ın haberinde XROS’un geliştirilmesinin eskiden Microsoft’tan olan takım lideri Mark Lucovsky’nin Google’da benzer bir AR OS projesi üzerinde çalışmak üzere ayrıldığını açıklamasından kısa bir süre sonra durdurulduğu iddiaları yer almıştı. The Information’a konuşmuş olan Lucovsky eski Facebook çalışanı Frances Hauge’in şirketi zararlı ticari uygulamalarla alakalı olarak yapmış olduğu suçlamalara ek olarak şirketin metaverse odaklı yaklaşımı benimsemeye başlaması nedeni ile bırakmış olduğunu kaydetmişti.

Ancak Meta, The Information’ın bu haberini iletişim yöneticisi olan Sheeva Slovan tarafından The Verge’e e-posta ile gönderilen bir bildirim ile resmi olarak yalanladı. Açıklamada Gerçeklik işletim sistemi oluşturma operasyonlarımızı durdurmuyoruz veya küçültmüyoruz ifadelerine yer veren Slovan ekip ilerlemeye devam ediyor ve metaverse vizyonumuzu gerçekleştirmeye yardımcı olmak adına AR gözlükleri ile giyilebilir cihazlar gibi geleceğin bilgi işlem platformları için yatırım yapmaya devam ediyoruz ifadelerine yer verdi.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.