Meta’nın Sanal Gerçeklik Çalışmaları İncelemeye Alındı: Tüketicilere Kendi Ürünlerini Alması İçin Rüşvet Vermiş!

0 7

Amerika Birleşik Devletleri’nin Federal Ticaret Komisyonu bu haftanın başında Meta’nın rekabet kurallarına aykırı davranması gerekçesiyle dava açmıştı. Yeni bir habere göre ise komisyon şu anda Meta’nın Sanal Gerçeklik (VR) sisteminin de benzer bir durumun içinde olup olmadığına dair yeni bir araştırma yapmaktadır.
Mark Zuckerberg’in başı davalardan ve problemlerden asla kurtulamıyor. Bu haftanın başlarında ise ABD’nin Federal Ticaret Komisyonu Meta’nın rekabeti önlemeye yönelik eylemlerde bulunduğu gerekçesi ise bir antitröst (Antitröst: Bir şirketin rekabeti önlemek için yapmış olduğu eylemleri devletin araştırma politikasıdır.) davası açtı. Üstelik bu davada Instagram ve WhatsApp’ın şirketin elinden çıkarılması da söz konusu oldu. Şimdilerde ise komisyonun Meta’nın VR sistemini aynı gerekçe ile derinlemesine araştırmış olduğuna dair bazı haberler yayıldı.
Bloomberg’ün haberine göre ise komisyon ve birçok eyalet avukatı, Meta’nın yeni sanal gerçeklik biriminin potansiyel rekabet karşıtı materyaller içerdiğine dair şirketi araştırmaktadır. Eyalet düzeyinde yapılan araştırmada avukatların ve komisyonun Meta’nın VR deneyimindeki uygulamaları geliştiren geliştiriciler ile konuştuğu söyleniyor.
Rekabet Karşıtı Eylemler
Eyalet memurları ve federal memurlar şirketin rekabet karşıtı eylemlerde bulunabileceğini öne sürerek Meta’nın VR sistemini araştırmaya koyuldular. Verilmiş olan bilgilere göre Meta tüketicilere Quest 2 VR setini almaları için finansal destekte bulunmuş ve diğer firmaları böylece rekabetin dışında tutmaya çalışmıştır.
Federal Ticaret Komisyonunun Meta’nın uygulama mağazası donanım ve yazılım uygulamaları hakkında araştırma yapması şirketin satın alımlarının ve internet işletmelerinin bir sonraki çağını tanımlayan önemli bir antitröst davası olabileceğinin işareti gibi gözüküyor.
Mark Zuckerberg’ün başı bu defa büyük belada denebilir mi yoksa hiçbir şey olmadan yine sıyrılacak mı? Şu an için bir şey söylemek çok zor ama olayların takibini yapmaya ve sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.
Meta hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Mark Zuckerberg’ün geçmişte yaşamış olduğu kişilik haklarını ihlali sebebi ile Facebook davasının ardından bu Meta davası da bir önyargı mı yoksa araştırılması gereken bir durum mu?

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.