Mesajlarımız Güvende Değil Mi?

0 108

FBI Tüm Mesajlarımızı Nasıl Okuyor?
7 Temmuz 2021 tarihinde ortaya çıkan belgeler hangi mesajlaşma uygulamalarından hangi bilgilerin elde edilebildiği açığa çıkmış oldu. Anlaşıldığı üzere FBI tüm Whatsapp mesajlaşmalarını okuyabiliyor.

İnternet ortamında bilgilerimizin hiçbir zaman güvende olmadığını maalesef ki biliyoruz. Kişisel olarak bizler veya şirketler kişisel verilerimizi korumaya, onlara erişmeye zor hale getirmeye çalışıyor olsak da aynı çaba bu verilere erişmek isteyen tarafından da yapılıyor.

Rolling Stone’un yakaladığı bilgiye göre FBI, Whatsapp ve iMessage uygulamalarından veri almanın yasal yollarla fazlasıyla kolay olduğunu gözler önüne serdi. Söz konusu olan belge kullanıcıların hassas bilgilerini ele geçirilmesi için birden fazla yasal yol olduğunu biliniyor.

FBI’ın sunmuş olduğu belgede uygulamaların güvenlik düzeyleri ile ilgili bilgi vermekte. Bunun yerine yasal yollar ile hangi bilgilerin elde edilebileceğine açıklık getiriyor. 2021 yılı Temmuz ayında şöyle bilgiler ortaya çıktı.

Hangi Uygulamalar Üzerinden Hangi Bilgiler Elde Edilebiliyor?

iMessage: Abone verileri, mesajı alan ve gönderen kişi bilgileri, cihazdaki yedeklemeler, cihaza ait şifreleme anahtarları, tarih/saat bilgileri, kayıt zaman bilgileri, kullanıcının rehberi gibi bilgiler rahatlıkla elde edilebiliyor.

Line: Abone verileri, mesajı alan ve gönderen kişilerin bilgileri, kullanıcının rehberi, tarih/saat bilgileri, kayıt zaman bilgileri gibi bilgiler elde edilebiliyor.

Telegram: Kayıt zaman bilgileri ele geçirilebiliyor.

Threema: Abone verileri, kayıt zaman bilgileri, tarih/saat bilgileri ve şifreleme anahtarları tespit edilebiliyor.

Viber: Abone verileri, tarih/saat bilgileri, IP adresleri, şifreleme anahtarları ve kayıt zaman bilgileri üçüncü kişilerce paylaşılabiliyor.

WeChat: Abone bilgileri, kayıt zaman bilgileri ve IP adresi görüntülenebiliyor.

WhatsApp: Abone verileri, kayıt zaman bilgileri, tarih/saat bilgileri, kullanıcı bilgileri, mesajı alan ve gönderen kişilerin bilgileri

Wickr: Abone verileri, kayıt zaman bilgileri ve tarih/saat bilgileri üçüncü kişilerce paylaşılabiliyor.

Tabloya kısaca ve hızlıca göz attığımızda verilerin en güvenli olduğu mesajlaşma platformlarının Signal ve Telegram olduğu açıkça belli edilmektedir.

Tüm bunlardan anlayacağımız üzere güvenlik konusunda sürekli kendini pazarlamaya çalışan dev mesajlaşma uygulaması iMessage ve WhatsApp diğer mesaj uygulamalarından daha fazla bilgi elde edilmesini sağlıyor.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.