Karekod Dolandırıcılığına Dikkat

0 142

Bilişim uzmanları, karekod kullanılarak gerçekleştirilen yeni bir dolandırıcılık türünü duyurdu. Uzmanların yapmış olduğu açıklamalara göre şehrin her tarafında denk gelebileceğiniz karekodlar, şahıslar tarafından kötü niyetle değiştirilmektedir.

Dolandırıcılığın yeni türlerinin ortaya çıkmasını teknolojinin suçu olarak gösterilmesini hiçbirimiz istemeyiz. Ancak yeni teknolojik araç gereçler akla gelmesi zor dolandırıcılıkları beraberinde getirebilmektedir. Zaten bu durum bilgisayar veya internetle gelen bir olmaktan çıkmış durumdadır. Yeni ortaya çıkmış her icat yeni bazı zayıflıkları da beraberinde getirmektedir. Ama önemli olan bunları fark ederek gerekli önlemleri almaktır.

Bahsi geçen yeni dolandırıcılık türü şu şekilde ilerliyor: dolandırıcılar kendi karekodlarını etrafa dağıtıp ağına düşecek olan kişileri beklemektedirler. Kodu okutan kişi, kodu koyan kişinin tamamen niyetine göre bazı bilgilerini karşı tarafa aktarabilmekte ya da istem dışı arama yapabilmektedir.

Kod İle Karşınıza Çıkmış Olan Uygulamaları İndirmeyin

Pandeminin başlangıcından beri sık sık karşımıza çıkan karekodları restoran menülerine ulaşmaktan mekanlara girişe ve bilgi almaya kadar türlü türlü amaçlar ile kullanılabilmektedir.

Bir güvenlik yazılım firmasında pazarlama müdürü olarak çalışan Ünsal Yurdakonar, sahte bir karekodla telefondan otomatik aramalar yapılabildiğini söyledi. İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü Öğretim Üyesi Profesör Doktor Kemal Bıçakçı ise yapmış olduğu açıklamalarda QR kodlar bir afişe asılı ve afişle ilgili bilgi almak için konmuş olabilir diye sözlerine ekledi. Kötü niyetli insanlar orada bulunan QR kodu değiştirebilirler ve üzerine başka bir QR kod yapıştırabilirler. Bu tür risklere karşı akıllıca davranmakta fayda olacaktır. QR koda bakarak veya bizi yönlendirdiği siteye bakarak bir şey anlama imkanımız yoktur. Karekod aracılığıyla telefonunuza kötü amaçlı bir yazılım veya virüs indirmiş olabilirsiniz. Burada QR kodunu okuttuktan sonra bir yazılım indirilmesi söz konusuysa eğer yazılımı indirmemeniz en doğrusu olacaktır.

Aynı zamanda ödeme yapmak için kripto para üzerinden de dolandırıcılık vakalarının olabileceğini duyuran Bıçakçı, QR kod üzerinden bir ödeme de yapabilirsiniz, bu ödeme eğer sizin istemediğiniz bir kişiye ait ise bu Bitcoin üzerinden yapılan bir ödeme ise bunu geri alabilmek imkanınız yoktur. Elbette IBAN numaranızı karekod yapabilirsiniz ama IBAN numarasını değiştirip başka bir dolandırıcının bu saldırıyı yapan kişinin adresi ile değiştirdiği zaman sizin yapmış olduğunuz tüm transferler başka bir hesaba yönlendirilecektir dedi.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.