IPS Ekran Nedir?

0 15

Son yıllarda dijital cihaz ekranlarında kullanımı oldukça yaygınlaşan teknolojilerden biri olan IPS, LCD ekranların vazgeçilmez sistemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. IPS ekran kullanımının çok fazla avantajı olduğu gibi birtakım dezavantajları da vardır.
Son yıllarda teknolojide yaşanan bazı gelişmeleri genel olarak inceliyor ve sizinle paylaşıyoruz. Ancak tüm bu gelişmeleri bize yansıtan ekran teknolojilerini çoğu zaman görmezden gelebilmekteyiz. IPS ekran da bunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. LCD ekranların en önemli destekleyicisi olarak bilinen IPS teknolojisi son yıllarda oldukça yaygın kullanılan ekran teknolojilerinden biridir.
İsmi oldukça havalı olsa da görünüşü diğer ekranlar gibidir. Teknolojiyi bu kadar çekici yapan sır ise içindeki sıvı kristallerin hareketi ve ışığın yansımasıdır. Işık dendiği zaman elbette bu ekranın en büyük avantajının canlı renkler olduğunu muhakkak anlamışsınızdır. IPS nedir daha ayrıntılı inceleyelim.
IPS Ekran Nedir?
In Plane Switching, kısacası IPS, Türkçe anlamı ile Düzlem İçi Geçiş aslında bilindik LCD ekran türlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. IPS ekran polarizörlerin arkasına yerleştirilmiş ve arkadan aydınlatma sağlayan aynadan oluşmaktadır. Işığı aktarmak için sıvı kristalleri kullanan IPS ekranın öne çıkan ilk özelliği ise sıvı kristallerinin mükemmel denebilecek şekilde hizaya sahip olmalarıdır.
IPS ekran elektrik ile iletişime geçtiği zaman söz konusu sıvı kristaller işe başlar. Eğer bu IPS ekran aynı zamanda dokunmatik özelliğe sahipse bir de bu katmana koruyucu cam ekran eklenmektedir. Çoğu dokunmatik ekranda ve üst düzey monitörde IPS ekran teknolojisi kullanılmaktadır.
TN ve VA olarak isimlendirilen iki LCD ekran türü daha mevcuttur. Temel olarak TN de VA da IPS ekran ile birlikte bir sistemde çalışmaktadırlar. Ancak IPS ekran teknolojinse bulunan sıvı kristallerin hizalanması diğer türler de yoktur. Bu nedenle en iyi LCD ekran türü olarak IPS ekran teknolojisi kullanılmaktadır.
IPS Ekran Avantajları Nelerdir?
IPS ekran 16.7 milyon farklı renk üretebilen 8 bit RGB renk derinliği sunmaktadır.
IPS ekrana hangi açıdan bakmış olursanız olun tutarlı kontrast ve parlaklık seviyeleri görmeniz mümkündür.
Geniş görüntüleme açısı ve arkadan aydınlatma sayesinde IPS ekran güneş ışığında altın bile görüntülenebilmektedir.
Benzer teknolojilere göre çok daha uzun ömürlü bir kullanım olanağı sağlamaktadır.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.