İnternetin Faydaları Nelerdir

0 1

İnternetin birçok faydası olduğu kadar, zararlı olduğu da bilinmelidir. Eğer gerekli önlemler alınır ise, zararlarından kurtulunur. Yalnızca yararlarından faydalanmak mümkün hale gelebilir hale gelir. Zararlarından kurtulmak için ise yeni nesillere verilen eğitim oldukça önemlidir.

İnternetin zararlarından daha çok bahsetmek istersek; bu konuyu maddeler halinde şöyle açıklayabiliriz.

İnternetin zararları nelerdir?

*İnternette birtakım sitelerinde, zararlı ve uygun olmayan görüntü ve videolar bulunmaktadır. Bu içerikler, çocuklar için uygun değildir.

*Birtakım oyunlar, aşırı şiddet içermektedir. Bundan dolayı çocuklar şiddete karşı duyarsız ulaşabilirler.

*İnternette Birçok yerde kumar oyunu mevcuttur yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da alışkanlık yapabilir.

*Boşlukta kalmış bireyler ve çocuklar için yanlış insanlarla tanışıp kandırılma riski taşıyabilirler. *Fiziksel sağlık sorunlarının başında uzun süre bilgisayar başında oturmak gelmektedir.

Özetlemek gerekirse internetin, doğru ve düzenli şekilde kullanılması, zararlarına karşı koruyucu bir önlem oluşturmaktadır Bu anlamda, çocuklarımızı da ona göre doğru şekilde yetiştirmemiz gerekmektedir. Gelecek nesillerin internetten daha çok yararlanması için, bu konunun üzerinde durulması oldukça önemlidir.

 İnternetin faydalarından çok çoğunlukla internetin zararlarından ve tehlikelerinden bahsedilmektedir. Zararlı olduğu kadar internetin faydası da çoktur bir çok kişi tarafından kullanılan internet; iletişim, eğlence ve eğitim gibi daha birçok konuda yararlar sağlamaktadır.

İnternetin faydaları nelerdir?

Büyük bir kütüphane: İnternetten istediğiniz konuda araştırma yapabilmeniz için sizlere kocaman bir kütüphane sunmaktadır. Birçok makale, kitap, yorum ve kaynak internetin sayesinde bir tık kadar yakın mesafededir.

İletişim aracı: İstediğiniz kişiyle, isterseler dünyanın bir ucunda olsalar da sesli görüntülü ve yazılı olarak görüşme imkanı bulmanız mümkündür.

Medya aracı: Yayın organlarının neredeyse tamamını içerisinde barındıran internet; dergileri, gazeteleri, son dakika haberlerini, dahası TV ve Radyo’ ya çok kolaylıkla ulaşmanızı sağlar.

Sanal banka: Tüm banka işlemlerinizi internet üzerinden evinizde, çalıştığınız iş yerlerinde rahatlıkla yapabilirsiniz. Nakit para çevirme imkanı bulamazsanız da neredeyse banka hizmetlerinin tamamı internet sayesinde rahatlıkla yapılabilmektedir.

Sanal Devlet: İnternet üzerinden artık tüm resmi işlemler yapılabilmektedir. Devlete ait olan sitelerden internet sayesinde, trafik cezalarını, ders notlarını öğrenmek gibi birçok resmi işlemler yapılabilmektedir.

Sanal mağaza: İnternetin hayatımıza kattığı yenilikler arasında, sanal olarak alışveriş yapabilme imkanı geliştirilmiştir. İstediğiniz her şeyi internet üzerinden sanal olarak satın alabilirsiniz.

Sonuç olarak, internet çağımızın her köşesinde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bilgisayarlar, telefonlar, tabletler ile birlikte her sektörde sıklıkla kullanılmaktadır. İnternetin faydasından yararlanabilmek için doğru ve yerinde kullanmak önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.