Google Drive Nedir?

0 13

Google’ın hayatımızın önemli bir parçası olduğu artık aşikardır. Neredeyse herkes internet aramalarını Google üzerinden gerçekleştirmektedir. Pek çok internet kullanıcısı, e posta ihtiyaçlarını Gmail üzerinden gerçekleştirmektedir. Google’ın tarayıcısı olan Chrome en yakın rakibine bile oldukça büyük fark atarak hemen hemen tüm bilgisayarlarda yerini almış durumdadır. Böyle bir ortamda Google’ın bulut depolama konusunda da var olması elbette kaçınılmaz sondu.
Google Drive Google’ın bulut depolama hizmeti 24 Nisan 2021 tarihinde hizmete giren Google Drive o zamandan bu yana gelişerek yoluna devam etmektedir. Google kullanıcı adı ve şifreniz ile oturum açmanız yeterli olacaktır. Bundan sonrasında karşınıza standart bir klasör gibi kullanabileceğiniz kişisel Google Drive klasörünüz gelecektir.
Google Drive Klasör Ekleme
Her ne kadar internet tarayıcısı üzerinden çalışıyor olsanız da dosyalarınızı bu ekrana sürükle bırak yöntemi ile kolayca aktarabilirsiniz. Google Drive ekranı içerisinde herhangi bir dosyaya sağ tıklarsanız açılan sağ tık menüsünde ilgili seçenekler sizi karşılıyor olacaktır. Eğer bu dosyayı bilgisayarınıza aktarmak isterseniz yine sağ tık menüsünde yer alan indir seçeneği sayesinde indirebilirsiniz.
Bahsi geçmekte olan sağ tık menüsünde dosyayı paylaşmak için, ön izlemek için, yıldız eklemek için ve benzeri işlemler için farklı seçenekler de yer almaktadır. Yine dilerseniz bir dosya için paylaşılabilir bir bağlantı da oluşturmanız mümkün hale gelecektir. Örneğin bir dosyayı bir arkadaşınız ile paylaşacaksınız ve bunun için bir bağlantı oluşturup bu bağlantıyı göndermek ki istiyorsunuz bunun için yine sağ tık menüsünü açıp paylaşılabilir bağlantıyı al seçeneğini tıklamanız yeterli olacaktır.
Google Drive klasörünüzün içerisinde dilediğiniz kadar alt klasör açma şansına sahipsinizdir. Bunun için ekran üzerinde boş bir alana sağ tıklamanız ve açılan menüden yeni klasör seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Yani klasörünüze dilediğiniz ismi verebilir dilediğiniz dosyaları bu klasörünüze aktarabilirsiniz.
Peki ne kadar alan kullandınız, ne kadar alanınız var tüm bunları görmek için ekranın sol kısmında yer alan menüye bakmanız yeterli olacaktır.
Alanınızı Çoğaltabilirsiniz
Eğer size sunulmuş olan 15 GB’lık depolama alanı sizin için yeterli değilse Google Drive üzerinden depolama alanı satın al seçeneğinden depolama alanı satın alabilirsiniz.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.