Google Deprem Olmadan Kullanıcıları Nasıl Uyardı?

0 34

Bu sabah saatlerinde Antalya’da gerçekleşen 5,3’lük depremde sarsıntısı henüz karayı sallamadan saniyeler önce bazı Android kullanıcıları depreme ait telefonlarından bildirim aldıklarını söyledi. Deprem anında hayati olabilecek saniyeleri kazandırma şansı olan bu özellikten nasıl fayda sağlanır gelin beraber bakalım.

Türkiye bugün sabah saatlerinde Antalya’da gerçekleşen 5,3 büyüklüğündeki korkutan deprem ile uyandı. Alanya ilçesinin açıklarında saat 06.21’de gerçekleşen depremin ardından olumsuz bir haberin gelmediği açıklanırken Deprem Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Pampal bölgenin hareketli bir bölge olduğunu daha önce de dile getirmişti.

Deprem sırasında her saniyenin önemi büyükken erken uyarı sistemleri sayesinde birçok hayatın kurtulması sağlanabilir. Deprem öncesinde bölgede bulunan Android kullanıcıları Türkiye’ye haziran ayında gelmiş olan Google deprem uyarı sisteminden gelen uyarıyı telefonlarında depremden hemen önce gördüler. Android kullanıcıları depremden birkaç saniye önce telefonlarına gelmiş olan bildirim ile karşılaştılar.

Google’ın deprem uyarıları sistemi, kişinin bulunduğu konuma yakın bölgelerde tespit edilen 4,5 ve üzeri şiddetteki depremler hakkında kullanıcıların telefonlarına bir uyarı gönderilmektedir. ABD’de ShakeAlert ve Türkiye ve de dünyanın geride kalan tüm bölgelerine Android tarafından algılanan depremler hakkında uyarı, sallantı başlamadan önce gönderebildiği gibi sallantı sarısında veya sonrasında da gönderilebilmektedir. Elbette sallantı başlamadan önce gönderilmiş olan uyarılar saniyelere bağlı olan hayatların kurtarılması konusunda büyük role sahiptir.

Google Deprem Uyarılarını Nasıl Açarım?

Google’ın vermiş olduğu deprem uyarıları sisteminden yararlanmak için Andorid kullanıcılarının yapmaları gereken işlem oldukça basit ve de hızlı. Herhangi ek bir uygulama indirmeye gerek kalmadan aşağıda vereceğimiz adımları izleyerek Google’ın deprem uyarıları sistemini açabilir ve bu sistemden faydalanabilirler. Sistemin herhangi bir ücret karşılığında olmadığını da söylemekte fayda var.

  1. Adım: Telefonunuzdan Ayarlar uygulamasını açınız ve Konum sekmesine gidiniz.
  2. Adım: konum servisleri başlığı altında bulunan Deprem uyarıları seçeneğine basınız.
  3. Adım: Deprem uyarıları yazısının yanında yer alan çubuğu kaydırarak özelliği aktif hale getirmiş olacaksınız.

iOS kullanıcıları için ise yerleşik bir deprem uyarı sistemi bulunmuyor olsa da Eartquake gibi uygulamalara bir miktar ücret ödeme karşılığında sallantı öncesinde depremlerden haberdar olabilirler.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.