Genellikle Apple Ürünlerinde Görülen HEIC Dosyaları Nedir?

0 5

Daha çok Apple’ın iPad ve iPhone ürünlerinde görmüş olduğumuz HEIC görüntü formatı daha eski olan JPG’den verimli olmuş olsa da yaygın olmadığından dolayı kullanıcılara sorun çıkarabilmektedir. Bizler de bu yazıda HEIC yöntemi ile sıkıştırılan görüntüleri nasıl açabileceğimizi ve nasıl JPG formatına çevireceğimizi anlatacağız.
Günümüzdeki teknoloji bizlere dosya kullanımı alanında daha önce hiç olmadığı kadar fazla özgürlük sağlamaktadır. Daha da özele inmek gerekirse teknoloji tek bir cihaz üzerinde birden fazla türde dosya üzerinde işlem yapma olanağı sağlamaktadır. Ses, video, müzik ve uygulama gibi farklı alanlarda kullanılan bu farklı dosya türlerini mutlaka herkes duymuştur.
Bu konuda örnek vermek gerekirse JPG, JPEG ve PNG gibi görüntü formatlarını yaygın olarak görmekteyiz. Bu formatlara yönelik kullandığımız sıkıştırma yöntemleri de ham görüntü kalitesini yukarı ya da aşağı çekebilmektedir. Bu yazımızda ise söz konusu görüntü formatlarından biri olan ve daha fazla Apple tarafından kullanılan HEIC dosyalarını nasıl açabileceğinizi ve bu görüntüleri nasıl JPG dosya formatına dönüştürebileceğinizden bahsedeceğiz.
HEIC Dosya Formatı
Açılımı High Efficiency Image File olan HEIF standardının içinde yer alan HEIC dosya formatı .heic uzantısı ile karşımıza çıkabilmektedir. Çoğunlukla teknoloji devi olan Apple’ın iPhone ve iPad modellerinde görülse de bu yöntem Apple’a özgü değildir. bunun yanı sıra bu cihazlarda söz konusu formatı devre dışı bırakma imkanınız da bulunmaktadır. Fakat iOS 11 ve üstü cihazlarda standart olarak bu yöntem kullanılmaktadır.
JPG gibi yaygın yöntemlere göre daha küçük dosya boyutu ile daha kaliteli görüntülerin elde edilmesini sağlayan HEIC formatı, yaygın olmaması nedeni ile konu onları açmaya geldiğinde kimi kullanıcıların kafasını karıştırabilmektedir. Bu karışıklığı ortadan kaldırmak için .heic dosyalarını açma yöntemlerinden bahsedelim.
HEIC Dosyası Nasıl Açılır?
1. Adım: HEIF Resim Uzantılarını edininiz.
2. Adım: HEVC Video Uzantılarını edininiz.
3. Adım: Açmak istediğiniz dosya üzerine çift tıklayınız.
HEIC Dosyası Nasıl JPG Yapılır?
1. Yöntem: Yüklü uygulama üzerinden formatlara çevirebilirsiniz.
2. Yöntem: Çok sayıda görüntüyü farklı formata çevirmek için kullanılan uygulamaları kullanabilirsiniz.
3. Yöntem: Web üzerinden farklı formatlara çevirebilirsiniz.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.