Flutter Nedir?

0 22

Google tarafından geliştirilmiş olan Flutter ile Android, iOS ve web için hazırlanmış olan uygulamaları tek bir araç takımı üzerinden geliştirmek mümkündür. Tek bir kod taanı üzerinden farklı işletim sistemi ve cihazlara uygun uygulama gelişmeyi sağlayan Flutter nedir gelin beraber inceleyelim.
Son yıllarda başlatılmış olan girişimler bir mobil uygulama ya da mobil uyumlu bir web uygulaması ile desteklenmediği sürece asla hedefine ulaşmamaktadır. Bir mobil uygulama geliştirmek elbette kolay bir iş değildir. özellikle aynı mobil uygulamayı hem iOS hem de Android uyumlu hazırlamak büyük zaman ve maddi anlamda kayıp anlamına gelmektedir. Flutter araç takımı ise tam bu noktada devreye girmektedir ve geliştiricilerin işini kolaylaştırmaktadır.
Google tarafından geliştirilmiş olan Flutter araç takımı ile tek bir kod tabanı yazarak farklı işletim sistemleri ve cihazlarla uyumlu bir mobil uygulama geliştirebilmeniz mümkündür. Üstelik öğrenmesi görece zor olan programlama dilleri yerine Flutter’ın kendi dilini kullanarak bu uygulamayı çok daha kolay bir şekilde yazmanız mümkün olacaktır. Gelin beraber Flutter nedir avantajları nelerdir göz atalım.
Flutter Nedir?
Google tarafından geliştirilen ve 2017 yılında yayımlanan Flutter ücretsiz olarak kullanılmakta olan ve açık kaynak kodlu bir uygulama arayüzü olan araç takımıdır. Uygulamalarınızı yerelleştirebileceğiniz bir yazılım geliştirme kiti ve uygulamayı özelleştirebileceğiniz bir UI Kitaplığından oluşmaktadır.
Flutter üzerinden bir uygulama geliştirmek için JavaScript benzeri Dart isimli bir programlama dili kullanılmaktadır. 2011 yılında Google tarafından geliştirilmiş olan Dart bir nesne programlama dili olarak kullanılmaktadır. Bu dil ile Flutter üzerinden yapılacak olan tek bir kod tabanı hem mobil hem web hem de masaüstü için uyumlu bir uygulama olmuş olacaktır.
Flutter Nasıl Çalışmaktadır?
Web üzerinden indirerek hemen kullanmaya başlayabileceğiniz Flutter’da işer biraz tersten ilerlemektedir. Normalde en sonra tasarlanan arayüz burada en başta tasarlanan alan olmaktadır. Özellikle widgetlar bu arayüz tasarımı konusunda oldukça etkili ögeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Özel Flutter kütüphanesinde bulunan widgetları sıra ile seçerek sonunda bütün bir arayüz oluşturmuş oluyorsunuz.
Flutter Kullanmanın Avantajları
– Gerçek zamanlı önizleme avantajı sağlar.
– Gelişmiş ve tutarlı performans gösteren widgetlar bulunur.
– Minimum koda maksimum yanıt sağlamaktadır.
2020 yılında %303 oranında büyüme sağladığı kaydedilen Flutter üzerinden uygulama geliştirmenin en büyük avantajı gerçek zamanlı önizleme yakalayabiliyor olmaktır. Uygulama üzerinde yaptığınız n ufak değişikliği bile sıcak yeniden yükleme sayesinde anlık olarak görebiliyor ve bu sayede zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.