Excel’de Karşımıza Çıkan XLS Dosyası Nedir?

0 6

Microsoft Office programları arasında en sık kullanılmakta olan programlardan biri olan Excel ile hazırlamış olduğunuz bir dosya .xls uzantılı bir XLS dosyası olarak kaydedilir ancak bu programın eski versiyonlarına ait bir dosya biçimidir. Gelin XLS dosya nedir beraber bakalım.
Office programları pek çok çalışan için günlük hayatın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Ama bu çalışanlardan biri olmasanız dahi mutlaka hayatınızda en az bir kere Office programları ile çalışmak zorunda kalmışsınızdır. Microsoft Office programlarından biri olan Excel ile bir tablo hazırlamış olduğunuz zaman bu dosyanın .xls uzantılı XLS dosyası formatında kaydedildiğini mutlaka görmüşsünüzdür. İşte bu biçimde Excel’e özel bir dosya formatı olarak karşımıza çıkmaktadır.
Şu anda bilgisayarınızda Excel yüklü ise ve karşınıza XLSX dosya formatı çıkıyorsa endişelenmenize gerek yok çünkü XLS dosya formatı bir süre kullanıldı ve daha sonra yerini daha kullanışlı olan başka formatlara bıraktı.
XLS Dosya Uzantısı Nedir?
Microsoft Office programlarından olan Excel2in 97 ve 2003 sürüm paketlerinde geçerli olan dosya formatı .xls uzantılı XLS dosyası olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani Microsoft Excel 97 ya da Microsoft Excel 2003 ile bir çalışma hazırladıysanız XLS dosya formatında kaydetme işlemi yapmışsınız demektedir. XLS dosya biçimi bir Excel tablosu için gerekli resim, metin, çizelge, satır ve sütun gibi tüm biçimlendirilmiş veriyi saklamaktadır.
XLS Dosya Formatı Nasıl Açılır?
Microsoft Online Office ile XLS Dosya Açma
1. Adım: Microsoft Online Office internet sitesini açınız.
2. Adım: Microsoft hesap bilgileriniz sayesinde hesabınıza giriş yapınız.
3. Adım: Sol sütundan Excel hizmetini seçiniz.
4. Adım: Karşıya yükle ve aç yazısına tıklayınız.
5. Adım: Açmak istediğiniz XLS dosyasını seçiniz.
6. Adım: Dosya boyutuna göre değişen bir süre sonunda dosyanız sistem tarafından otomatik açılacaktır.
7. Adım: Dosya üzerinde Microsoft Online Office sınırları içinde düzenlemeler yapmanıza olanak tanınacaktır.
8. Adım: Dosya seçenekleri üzerinden düzenlemiş olduğunuz dosyayı bilgisayarınıza indirebilir ya da dosya seçenekleri üzerinden düzenlemiş olduğunuz dosyayı OneDrive hesabınıza kaydedebilirsiniz.
9. Adım: İşlem tamamlanmış olacaktır.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.