Elon Musk Çinliler Tarafından Linç Ediliyor

0 82

Elon Musk Çin’de bir kez daha sosyal medyadan başlatılan lince maruz kalmıştı. Bir süre önce ise Tesla nedeni ile oldukça fazla eleştirilen Elon Musk, şimdi de Starlink uyguları nedeni ile günah keçisi haline gelmişti. Çinli sosyal medya kullanıcılarına göre milyarder iş insanı, ABD’nin yeni silahı olarak adlandırılıyor.

Geçtiğimiz günlerde sizinle paylaşmış olduğumuz Elon Musk ve Tesla’nın Çin’in sosyal medyası Weibo’da büyük bir linçe maruz bırakıldığından bahsetmiştik. Bu lincin sebebi ülkede satılmış olan bazı Tesla araçların sorunlu olması ve şirketin sorumluluğu üstlenmiyor olduğuna dair didialardan dolayıydı. Şimdi ise yine Elon Musk benzer bir durum ile karşı karşıya kaldı. Elon Musk bu kez de SpaceX nedeni ile Çin sosyal medyasında bazı Çinli gruplar tarafından lince maruz kalmıştı.

Çin hükümeti tarafından yapılan açıklamalarda ise Elon Musk’ın uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarafından işletilen Starlink isimli uyduların Çin Uzay İstasyonu (Tiangong) için risk oluşturmuş olduğunu iddia etti. Hatta yer verilen iddialara göre 1 Temmuz ve 21 Ekim tarihlerinde iki kez çarpışmanın kıyısından dönülmüştü. Çin hükümetinin Elon Musk ve SpaceX’i Birleşmiş Milletler Uzay Ajansı’na şikayet ettiği de şimdilik doğrulanmamış bilgiler arasında bulunuyor.

Starlink Uyduları İçin Uzaydaki Çöp Yığını Olarak Adlandırılıyor

Konu ile ilgili olarak başta Weib olmak üzere Twitter gibi platformlarda Starlink uydularının uzaydaki çöp yığını olarak bahsedilip ifade ediliyor. Ayrıca ELon Musk için de Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin ve Amerika Birleşik Devletleri ordusunun yarattığı yeni bir silah ifadeleri kullanıldı.

Uzayın yüzeyinin ve yörüngesinin bir çöplük haline geldiği zaten uzun zamandır tartışılan bir konuydu. Öyle ki yaşanan kazalar ve işlev kayıpları nedeni ile Dünya yörüngesinde 30 bin civarı enkaz bulunduğu daha önceki dönemlerde de gündeme defalarca gelmişti. Ancak bunun tamamının Elon Musk’ın üzerine yıkılmış olması kafaları bir hayli karıştırmış durumda. Zira Çin hükümeti ile Elon Musk’ın arası uzun zamandır oldukça iyiydi. Ancak yaşanmış olan son gelişmeler bu durumun değiştirmiş olduğu ortaya çıkmış oldu. Çin hükümetinin Elon Musk düşmanlığının nedeni ise şimdilik net olarak bilinmemektedir. İlerleyen günlerde gelişme yaşanırsa sizinle paylaşacağız.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.