Dünyanın En Büyük Bankası Türkiye’de

0 39

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), JPMorgan’ın İstanbul Şubesi’ne destek ve danışmanlık hizmeti vermek için izin istedi ve izinleri aldı. Resmi Gazete’de yayımlanan kararla JPMorgan, Türkiye’deki işlerini büyütecek ve yayılmaya devam edecek.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na (BDDK) ait bir karar içermektedir. Bu karar ile dünyanın en büyük bankası haline gelen JPMorgan Bank’ın İstanbul’da bulunacak olan şubesi yatırım danışmanlığı yapabilmesini kapsamaktadır. Karar göre JPMorgan Chase İstanbul Şubesi dileyen müşterilere destek ve danışmanlık hizmeti verecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun kararında yer alan bilgilere bakınca JPMorgan’ın İstanbul Şubesi küresel işlem bankacılığı, yatırım bankacılığı, fiyat belirleme gibi operasyonel destekler, yerel mevzuatlar, hukuki konular ve vergi gibi pek çok konuda müşterilerine destek ve danışmanlık yapacak durumda olacak.

Resmi Gazete’deki Karar

JPMorgan Chase Bank N.A. Merkezi Columbus Ohio İstanbul Türkiye Şubesi tarafından 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ve ilgili diğer mevzuattan kaynaklanmakta olan yükümlülüklerinden doğmuş sorumlulukları saklı kalmak kaydı ile işlem bankacılığı ve yatırım bankacılığı ürün ve hizmetlerine ilişkin her türlü bilgi ve belgenin hazırlanması, izlenmesi, raporlanması ve işlemle ilgili referans niteliğinde fiyat iletişim desteği sağlaması ve yerel mevzuat, uyum, vergi ve hukuki mevzular ile müşteri tanıma süreçleri konusunda destek ve danışmanlık hizmeti sağlaması hususunda izin verilmesine kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının bendi ve geçici 3’üncü maddesi uyarınca karar verilmiştir sözleri yer aldı.

Bu arada JPMorgan son dönemlerde Türkiye gündeminde kendine fazlası ile yer edindiğini söylemek doğru olacaktır. Türk lirasındaki oynaklık nedeni ile bir karar aldığını açıklayan banka, Türk lirası ile yapılacak olan algoritmik işlemlerin tümünü durdurma karar almış olduğunu duyurdu. Bankanın bu kararı değiştirip değiştirmeyeceği şimdilik netlik kazanmadı.

JPMorgan Hakkında

JPMorgan 1890 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Türkiye şirketi İstanbul’da bulunmaktadır. Avrupa’da ise yaklaşık 200 yıldır faaliyet gösteren JPMorgan Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde çok yönlü bir Pazar haline gelmiştir. Şirketin bölge genel merkezi Londra’da bulunmaktadır.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.