Domain Ticareti Yaparak Para Kazanmak

0 1

Domain yatırımı günümüzde sanal simsarların ciddi anlamda para kazandığı yatırım türlerinden biri olmuştur. Özellikle internetin ilk yaygınlaşmaya başladığı yıllarda jeneriklik domainleri ucuz fiyatlara satın alan kişiler yıllar sonra bu yatırımlarının meyvesini milyonlarca dolar kazanarak elde etmişlerdir. Peki günümüzde de domain yatırımı yaparak para kazanmak mümkün müdür ? Her ne kadar .com uzantılı domainlerin bir çoğu satın alınsa da evet !

Domain ile para kaza yöntemlerden biri de yeni uzantıları takip etmektir.  Her gün internet dünyası yeni bir uzantıyla tanışmaktadır. Örneğin geçtiğimiz aylarda .İstanbul ve .ist uzantısı ve game uzantıları  kullanıcıların satışına sunulmuştur. Yeni uzantılar kullanıma açıldığında jeneriklik domainleri satın alarak gelecek yıllarda büyük paralar kazanılabilir. Örneğin game uzantısı çıktığında play.game veya andorid.game uzantılarına satın alarak yıllar sonra binlerce hatta milyonlarca dolar kazanabilir.

Bir diğer domain üzerinden para kazanma yöntemlerinden biri ise domain pazarlama sitelerinde domainleri satışa çıkarmak veya açık arttırmaya sunmaktır. Dünyaca ünlü sedo.com web sitesi bu konuda çok popülerdir. Bu web sitesi milyonlarca dolarlık satışlara aracılık etmiş güvenilir bir adrestir. Ayrıca ülke çapında güvenilir domain satış siteleri de bu satışlar için tercih edilebilir.

Yeni oluşumlar takip edilerek domain tüccarlığı yapmakta mümkündür. Örneğin Türkiye liglerinin dönem dönem sponsorları değişmektedir. Önceden Turkcell Super Lig adını taşıyan Türkiye Ligi daha sonra bu anlaşma bitiminde Spor Toto Süper Lig adını almıştır.

Medyayı takip eden bir kişi sportotosuperlig.com domainini daha anlaşma söylentileri varken satın alarak iyi bir kazanç elde edebilir. Bu yüzden medyayı ve haberleri iyi takip ederekte yeni oluşumlar veya sponsorluklar gerçekleşmeden önemli organizasyonların isimleri satın alınarak para kazanmak mümkündür. Ayrıca çeşitli sebepler dolayısıyla uzatılmamış düşecek jenerik domainleri takip edip bu domainleri düşer düşmez satın alarak para kazanmak mümkündür.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.