Doğru Empati İlişki Kurtarır

0 1

Evet, yanlış duymadınız kesinlikle, kurulan doğru empati ilişki kurtarır. Çünkü ilişkilerin sonlanmasının altında yatan temel nedenlerden bir tanesi çiftlerin birbirini ‘’gerçekten’’ anlamamasıdır. Bu da geceler boyu bitmeyen, sürekli uzatılan soğukluklara yol açar. Bu soğuklar sizi birbirinizden uzaklaştırır. Çünkü iki taraf da kendisinin haklı olduğuna inanmıştır. Ve ilk adımı karşıdan beklemektedir. Hele ki iki kişi de karakterleri gereği inatçı bir yapıya sahiplerse, işte o zaman iş, iyice içinden çıkılmaz hallere dönüşebilir. Oysaki sevgi, birbirimizin yaşamlarını, duygularını bu şekilde çıkmazlara sürüklemeyi değil aksine birbirimizin hayatlarını kolaylaştırmayı barındırır içinde.

Aslında bu durumu aşmak sandığınız kadar zor değildir. Tabi ki her insan doğası gereği bir tartışmadan haklı çıkmak ister. Ancak karşınızdaki sizin düşmanınız değil bunu hatırlayın. Karşınızdaki insanın da bazen anlaşılmaya, içini dökmeye, kıskanmaya, sinirlenmeye hakkı vardır. Onun da günlük hayatında, sizin dışınızdaki olaylara canının sıkılması normal. İşte tam da bu yüzden doğru empati ilişki kurtarır. Gelin bunu nasıl uygulayabileceğimize beraber göz atalım.

Nasıl Empati Kurarım?

Empatinin tanımını içimizde herkes az çok biliyordur mutlaka. Karşınızdaki kişinin yaşadığı bir duruma, ön yargıları bir kenara bırakıp, sadece o kişinin hissettiği duyguları hissetmeye çalışarak, onun yerine kendinizi koymanızdır. ‘’ Önyargıları bir kenara bırakarak ‘’ sözünün altını bir kere daha çiziyorum. Çünkü birçoğumuz ‘’ kendimi senin yerine koyduğum halde yine de bu şekilde davranmana anlam veremiyorum.’’

Cümlesini hala kullanıyoruz. Ancak empati bizim egomuzla, haklı olma çabamızla yapılacak bir şey değildir. O yüzden doğru bir empati kurabilmek için, önceki karşınızdaki kişiyi gerçekten anlayıp anlamamak istediğinizi bir daha düşünün. Daha sonra bütün yaptıklarınız, size yapılanları bir kenara bırakarak onun düşünceleri ile söyledikleri ile yaşadığınız durumu tekrar değerlendirin. Ve şu soruyu sorun ‘’ benim başıma bu gelmiş olsaydı ben ne yapardım?’’ Eğer onun da haklı olduğu yanları görmeye başladıysanız bu işi anlamışsınız demektir. Çünkü bir ilişkide daima tek kişi suçlu olmaz. Zor zamanlarınızda dahi şunu aklınızdan çıkarmayın: doğru empati ilişki kurtarır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.