Tekno Duyuru

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Uncategorized
  4. »
  5. Cilt Kuruluğu ve Kaşıntı Tedavisi

Cilt Kuruluğu ve Kaşıntı Tedavisi

Tekno Duyuru Tekno Duyuru -
128 0

Cilt kuruluğu ve kaşıntı her yaş grubunda görülebilecek bir rakatsızlıktır. Kuruluk başlı başına kaşıntıya sebep olan bir faktördür. Pek çok hastada basit, su içeriği yüksek nemlendirici kullanımıyla cilt kuruluğu ve kaşıntının önüne geçilebilse de bazı durumlarda ve ileri seviyede kuruluk oluşmuşsa uzman bir doktora görünmek gerekebilir. Kuruluk tedavi edilmezse egzemaya dönüşme riski vardır.. dolayısıyla hafife alınmaması gereken bir husus olduğu söylenebilir.

Cilt kuruluğu ve kaşıntı yalnızca nemlendirici kullanılmamış, kimyasallara maruz kalmış cilt sorunu olarak söylenemez. Çünkü sebepleri farklı hastalıklar da olabilir. Mesela diyabetli bir hastanın cildi ne kadar nemlendirici kullanırsa kullansın cilt kuruluğu ve kaşıntı yaşayacaktır. Beslenme bozukluklarının yanı sıra tiroid hastalıkları da cilt kuruluğu ve kaşıntı yapan sebepler arasında gösterilebilir. İleri seviyeye ulaştığında iltihaplanma meydana gelerek egzemaya dönüşür. Bu durumda kaşıntıyla beraber yanma hissi de oluşmaktadır. Tedavisi geciktirilen egzema ise çok daha kötü sonuçlar doğuracaktır.

Cilt kuruluğu ve kaşıntı nedenleri;

Güneşe uzun süre maruz kalmak, yaşın ilerlemesi, nem içeriği düşük kuru iklim bölgesinde yaşamak, ciltte zaten bir hastalık bulunması, yüzme sporunun yoğun olarak yapılması, mesleki olarak sık sık elini yıkamak durumunda kalmak ve bazı cilt kuruluğu ve kaşıntı yan etkisine sahip ilaçlar kullanmak sebep olabilir.

Bu saydıklarımız arasında en doğal sebep yaşlanmadır. Bu durum normal olup kırklı yaşlardan sonra hemen hemen herkeste cilt kuruluğu ve kaşıntı yaşanır. Bunun sebebi metabolizmada yavaşlamaya bağlı olarak cilt hücrelerinin de tembelleşmeye başlaması, işlevlerinde duraksamaya geçmeleridir. Bu durumun çözümü kolaydır.

Kaliteli, yağ içeriği zengin bir nemlendirici kullanmak yeterli olacaktır. Güneşte uzun süre kalmanın tek etkisi cilt kuruluğu ve kaşıntı değildir. Ultraviyole ışınlara maruz kalmak cilt kanserine sebep olması açısından da zararlıdır. Ayrıca sarkma ve kırışıklık oluşumunun da en önemli sebeplerinden biri olarak belirlenmiştir. Yüksek tansiyon hastalarının kullandığı idrar söktürücü ilaçların pek çoğu yine cilt kuruluğu ve kaşıntı yapan etkenlerdendir. Bu tip hastalıkların tedavisi yapılıp, normal hayata geri dönüldüğünde cilt kuruluğu ve kaşıntı da yok olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir