Bitcoin’in Sert Düşüşünün Sebebi Ne?

1 11

Bitcoin (BTC) son zamanlarda tarihi bir düşüş yaşamaktadır. Peki lider kripto para birimi olan Bitcoin’in yaz aylarından bugüne kadar ilk kez bu kadar sert bir düşüş yaşamasının sebebi nedir?
Bitcoin tarihinin en kötü başlangıcını bu sene yaptı. Cuma günü 38 bin dolara kadar düşen Bitcoin dün gece saatlerinde ise 35 bin dolara kadar düştü ve yaz aylarından bugüne en düşük seviyesini de görmüş oldu.
Lider kripto para biriminini %20’den daha fazla değer kaybetmesi diğer kripto paraları da bir nevi vurmuş oldu. Bu durum da tahmin edilebileceği gibi birçok yatırımcının da binlerce dolar paralarını kaybetmesine piyasanın alt üst olmasına da sebebiyet vermiş oldu. Peki geçtiğimiz aylarda 68 bin doları aşan tarihinin en yüksek seviyelerine ulaşan Bitcoin’deki bu düşüş neden yaşandı?
Pandemi ve Ülke Kararları Oldukça Etkili Oldu
2022 yılının ilk günlerinde ABD Merkez Bankası’nın (FED) acil durum desteğini kesmesi pandemiye yönelik para politikalarından uzaklaşmaya hazır görünmesi piyasayı oldukça etkilemişti. Bunun yanında yeni yılla beraber dünyayı kasıp kavurmakta olan Omicron varyantının da piyasaları önemli derecede etkilediğini söylemek yanlış olmayacaktır.
FED’in faiz oranlarını yükseltmeye hazırlanması durumunun da piyasaları oldukça etkileyebileceği düşünülüyor. Sözcü’ye göre bazı yatırımcılar kripto paraların enflasyona karşı korunma biçimi olacağını düşünürken yüksek volatilite ve riskler insanları bu tarz haberlerin çıkmış olduğu günlerde piyasalardan uzak tutmaya neden oluyor.
Kazakistan’da Yaşananlarda Etkili
Tabii ki Çin’in kripto paralara yönelik olarak çıkarmış olduğu yasaklardan sonra madenciliğin yeni merkezi olan Kazakistan’da yaşanmakta olan olayların piyasayı etkilemiş olabileceği düşünülüyor. Hükümetin zam kararlarının ardından ülke genelinde başlayan protestolar ülkedeki madencilik faaliyetlerinin aksamasına neden olurken kripto para piyasasının da etkilenmesine sebebiyet verdi.
Bunun yanında ülkede internet kesintilerinin yaşanması madencilik operasyonlarının azalmasına neden oldu. Tüm bu olaylar ve kesintiler de madencilik cihazlarının çalışmamasına ve milyonlarca dolarlık zararın ortaya çıkmasına sebebiyet verdi ve lider kripto para birimi olan Bitcoin’in büyük darbeler almasına yol açmış oldu gibi görünüyor.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
1 yorum
  1. 金万达 diyor

    You choose peace or war?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.