Bitcoin Hızlı Bir Düşüşe Geçti

0 17

Son zamanlarda yaşanan gelişmelerin ardından dünyanın lider kripto para birimi olarak adlandırılan Bitcoin sert bir düşüş yaşamaya başladı. Cuma günü gerçekleşmiş olan düşüşün ardından Bitcoin, son üç ayın en düşük seviyesini görmüş oldu.

Cuma günü oldukça geç saatlerde ABD para politikasının sıkılaştırılması ve dünyanın ikinci en büyük Bitcoin madencilik merkezi olan Kazakistan’da internetin kapatılması sebebiyle yaşanan gerginliklerden sonra Bitcoin son üç ayın en düşük seviyesinde gerilemiş oldu.

Coin Metrics’in verilerine göre ise Bitcoin’in değeri Cuma günü 40.749,90 dolar seviyelerine kadar düşerek 41.000 dolar seviyesinin altına indi ve 29 Eylül’den bu yana karşılaştığı en düşük seviyeleri gördü. Bu olayların öncesinde Bitcoin en son yüzde 2.9’luk düşüş ile 41.947,75 dolardan işlem görmüştü.

Bitcoin’in Düşüşü Yatırımcıları Korkuttu

Dünyanın en büyük kripto para birimlerinden biri olan Bitcoin, Federal Rezerv’in Aralık ayındaki toplantısında ABD merkez bankasının pandemi dönemi teşviklerini geri çevireceğini ima etmesinin hemen ardından bu hafta başlarında düşüşe geçmiş bu yorum küresel borsalarda kripto para birimlerine sıçrayan bir satışı tetiklemiş oldu. Bitcoin’e ek olarak yüzde 6,8 ile Ethereum ve yüzde 7,7 ile Solana da Cuma günü düşüş yaşamaya devam eden kripto paralar arasındadır.

Kripto fiyatlarını etkileyen bir başka gelişme ise Kazakistan Cumhurbaşkanı’nın hükümete karşı yapılan protestoların ardından internet hizmetini kapatma kararı alması oldu. Cambridge Alternatif Finans Merkezi’ne göre Kazakistan küresel Bitcoin ağının işlem gücünün yüzde 18’ini oluşturmakta ancak interneti etkisiz hale getirmesinin ardından ülkenin Bitcoin ağının yüzde 15’i etkisiz hale gelmiş oldu.

Perşembe günü yapılmış olan açıklamalarda İngiltere merkezli dijital varlık komisyoncusu GlobalBlock analisti Marcus Sotirius ise Bitcoin’in bilgi işlem gücünün Bitcoin fiyatı ile doğrudan ilişkili olmadığını ancak ağın güvenliğinin bir göstergesi olarak gösterilebileceğini ve dolayısı ile bir düşüşün kısa vadede yatırımcıları korkutabileceğini sözlerine ekledi.

Bitcoin’deki gelişmeler şu an için Bitcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği ve merakla beklediği iyi haberi verecek mi henüz hiç kimse bilmiyor ama yatırımcılar haberleri oldukça yakından takip ediyor.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.