Bireysel Bitcoin Madencisi Tek Seferde 277 Bin Dolar Kazandı

0 11

Hiçbir havuza bağlı olmayan bireysel bir Bitcoin madencisi elinde bulunan küçük sistemle 1 milyon 400 binde 1’lik olasılığı gerçekleştirmeyi başardı. Bir Bitcoin bloğunun şifresini çözmeyi başaran madenci tam 6.25 Bitcoin’in sahibi olmuş oldu. Bu çok zor gerçekleşen olay bu hafta ikinci kez yaşanmaktadır.
Bitcoin madenciliğinde daha önce eşine benzerine neredeyse hiç rastlanmamış olan bir olay yaşandı. 126 TH/s’lik kazım gücüne sahip olmuş olan bireysel bir madenci 1 milyon 400 binde 1 gerçekleşecek olan bir ihtimali gerçekleştirdi. Bitcoin bloğunun şifresini çözmeyi başardı. Dünya genelinde Bitcoin ağ gücünün yalnızca yüzde 0.000072’sine sahip olan madenci çözdüğü blok ile tam tamına 6.25 adet Bitcoin’in tek başına sahibi oldu. Elde edilen Bitcoin’in 13 Ocak saat 17:35 itibari ile değeri tam tamına 277 bin dolar olmuştur.
Bitcoin bloklarını çözebilmek düşünüldüğü gibi hiç de kolay bir iş değildir. zira bu bloklar şifreli şekilde kazım devam ettikçe çözmek daha da zorlaşır. Zaten bundan dolayı da 21 milyon adet Bitcoin’in tamamının piyasaya sürülebilmesi ancak ve ancak 2140 yılında mümkün olacaktır. İşte tam da bu noktada madencilik havuzları devreye girmektedir. Farklı farklı havuzlara sahil olan Bitcoin madencileri deyim yerindeyse iş birliği yaparak bu şifreleri çözmeye çalışmaktadırlar. 126 TH/s’lik güç ile 6.25 Bitcoin’in sahibi olan madenci ise hiçbir havuza dahil değildi ve tamamen bireysel olarak kazılarını gerçekleştirmekteydi.
Bu Hafta İkinci Kez Gerçekleşiyor
Bitcoin madencilik zorluğunun tavan yapmış olduğu son günlerde böyle bir olay yaşanıyor olması oldukça dikkat çekti. Üstelik 1 milyon 400 binde bir gerçekleşme ihtimali olan olay geçtiğimiz hafta içerisinde bir kez daha gerçekleşmeyi başarmıştı. 116 TH/2 güce sahip olan başka bir madenci geçtiğimiz günlerde o da bir bloğun şifresini daha çözmeyi başarmıştır. O da 6.25 Bitcoin’in sahibi olmuştur.
Bitcoin madenciliğinde yaşanmış olan gelişmeler gözlerin Bitcoin Madencilik Konseyi’ne çevrilmesine neden oldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan konsey üyelerinden Hass McCook bunun inanılmaz bir olay olduğunu ve matematik bilgisinin bu olayların yaşanma ihtimalini hesaplamaya yetmeyeceğini belirtti.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.