Birçok Hastanın Umudu Olan Sanal Gerçeklik Teknolojileri

0 121

Pandemi döneminde uzun süre evde kalınca sanal gerçeklik yani VR teknolojisine olan ilgi de dünya genelinde arttı. Ancak bazı uzmanlara göre sanal gerçekliğin sağlık sektöründe de oldukça ileri gideceğini söylüyor.

Son yılın popüler teknolojik gelişmelerinden olan sanal gerçeklik günümüzde genelde eğlence amaçlı kullanılmaktadır. Ama uzmanlara göre sanal gerçeklik ağrı ve anksiyete gibi şikayetlerinde tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Birleşik Krallık’ın Ulusal Sağlık Sistemi yaptığı denemelerin ardından sanal gerçeklik ve benzeri teknolojilerin terapi ve sağlık hizmetlerinde oldukça faydalı olabilme potansiyelinin olduğunu duyurdu. Ayrıca yapılan testler sonucunda elde edilen bilgilerle sanal gerçeklik kitlerinin sağlık sektöründe kullanılmasıyla Ulusal Sağlık Sistemi yılda 2 milyon sterlin kar edileceğini bildirdi.

Sanal Gerçeklik Setleri Hastaları Hareket Etmeye ve İletişim Kurmaya Teşvik Edecek

Yapılan bir çalışmaya katılan Sarah Hill isimli kadın hasta yaşadığı beyin hasarının ardından tam zamanlı bakıma ihtiyaç duymaya başlamıştı. Sanal gerçekliğin sunduğu hizmetler sayesinde Hill’in hastalığında iyileşme gözlemlendi. Rahatsızlığının hemen ardından yürüme yetisini kaybeden Hill, sanal gerçeklik kullanarak okyanusun derinliklerinde dolaşmaktan uzayda gezinti gibi şeyleri sayesinde kendisini daha hafif ve yürüyebiliyormuş gibi hissettiğini söyledi ve bu söyledikleri uzmanlar tarafından kayda geçildi. Hill’in fizyoterapisti konuşamayan hastaların sanal gerçeklik sayesinde konuşmaya başladıklarını söyleyerek, sanal gerçeklik kitinin hareket etmeye ve iletişim kurmaya teşvik ettiğini belirtti.

İngiltere Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü’nü destekleyen Oxford sanal gerçeklik kurucusu Profesöt Daniel Freeman ise sanal gerçeklik teknolojisi ile elde edilen olumlu sonuçlarla gelecekte önemli bir rol oynayacağını düşündüğünü belirtti. Fakat sanal gerçekliğin sebep olduğu bazı problemler de mevcuttur. Sanal gerçeklik üreticilerinin ve İngiltere hükümetinin hazırlamış olduğu rapora göre sanal gerçeklik teknolojilerinin yeterince iyi tasarlanmaması durumunda mide bulantısı ve halsizlik gibi problemler ortaya çıkabilmektedir.

Sanal Gerçeklik Endüstrisinin Daha Da Değerleneceği Düşünülmekte

2024 yılına kadar sanal gerçeklik teknolojisi küresel çapta 1.2 milyon dolarlık bir değere ulaşması beklenmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre ise 2020 yılının başında İngiltere’de bulunan her 17 evden birinde sanal gerçeklik seti bulunmaktadır.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.