Bilgisayarınız Yavaşladıysa Yapmanız Gerekenler

Bilgisayarınız Yavaşladıysa Yapmanız Gerekenler

0 19

Bilgisayarım yavaşladı, artık eskisi ki kadar iyi performans sergileyemiyor diyen dertli kullanıcılar için kolayca uygulayabileceğiniz birkaç basit yöntemi sizin için derledik. Bu yöntemleri uygulayarak bilgisayarınızı eski hızına döndürmeniz mümkün olabilmektedir.

Vazgeçilmezlerimiz olsan bilgisayarımız bazen eski performanslarında olmayabilmektedirler. Bu tür sorunlar ya kullanıcıdan ya da sistemden kaynaklı herhangi bir problem olabilir. Bilgisayarım yavaşladı diye yakınan kullanıcıların uygulayabilecekleri birkaç basit yöntem var bu yöntem ile bilgisayarım yavaşladı sorunundan kolayca kurtulabilmeniz mümkün olacaktır.

Bilgisayarım yavaşladı ya da eskisi gibi değil diyen kullanıcılar anlatacağımız yöntemleri uygulamadan önce bilgisayarım yavaşladı sorununa neden olabilecek değişiklikleri göz önünde bulundurmalı ve buna göre bir yol izlenmelidir.

Yapılması Gereken Bazı Yöntemler

  • Bilgisayarınızı uyku moduna almayınız, mutlaka kapatınız

Eğer bilgisayarınız yavaşlamış ise ilk olarak denemeniz gereken en basit ve en hızlı yöntem olan bilgisayarı kapatıp yeniden açmaktır. Yeniden başlatma seçeneği her zaman işe yaramasa da bu nedenle bilgisayarı tamamen kapatmak en mantıklı seçenek olacaktır. Bilgisayarınızı kapattık sonra eğer mümkünse birkaç saat kullanmayınız.

  • Görev Yöneticisi’ne danışınız

Görev Çubuğu üzerinde sağ tıklayarak kolayca erişebileceğiniz Görev Yöneticisi bilgisayarınızda çalışmakta olan programları size sıralayacaktır. Açtıktan sonra birkaç saniye bekleyerek daha doğru sonuçlar alabilmeniz mümkündür.

Görev Yöneticisine çalışır durumda iken gördüğünüz programların sayısı ne kadar çoksa bilgisayarım yavaşladı deme ihtimalimiz o kadar da yüksek olacaktır. Tam buradan açık olan ve artık ihtiyaç duymadığınız programları kapatarak bilgisayarı eski hızına döndürmemiz mümkün olacaktır.

  • Arka planda çalışmak olan programları kapatınız

Aktif olarak kullanmasanız da arka planda çalışır durumda olan programlar vardır. Bu programların neler olduğunu Görev Yöneticisinden görebilirsiniz. Arka planda çalışan programlar bilgisayarınızı yavaşlatmakla kalmaz üstüne bir de batarya ömrünü azaltır.

İletişim için kullanılan programlar, bluetooth aygıtları, VPN programları ve antivirüs programları gibi programlar bir kere açıldıktan sonra arka planda çalışmaya devam ederek bilgisayarın yavaşlamasına neden olur.

  • Başlangıç programlarını azaltınız

Arkaplanda çalışan programların yanı sıra bilgisayarınızda pek çok başlangıç programı da olabilmektedir. Başlangıç programları bilgisayarınızla beraber açılır ve aktif olarak çalışmaya başlayacaklardır. Bu aktif çalışma durumu elbette bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olmaktadır.

Başlangıç programlarına tıpkı arka plan programları gibi Görev Yöneticisi üzerinden ulaşmak mümkün olacaktır. Burada ne kadar az başlangıç programı varsa bilgisayarınızın performansı o kadar yüksek olacaktır.

  • Antivirüs programlarını durdurunuz

Antivirüs programları bilgisayarınızın Truva atı gibi yazılımlarda ya da virüslerden korumak için devamlı arka planda çalışmayı sürdürürler. Fakat bu durum bilgisayarım yavaşladı demenize neden olabilmektedir ve sizin işlerinizi aksatmaktadır. Bu durumun önüne geçmek amacıyla tamamen olmasa da ara sıra antivirüs programlarını durdurabilirsiniz.

  • İnternet tarayıcınızı kontrol ediniz

İnternet tarayıcınızı kullanırken işlerin yoğunluğundan farkında olmadan çok fazla pencere ve yeni sekme açmış olma ihtimaliniz vardır. Bu durumla beraber bilgisayarınız daha yavaş çalışmaya başlamış olabilir. Görev Yöneticisinde internet tarayıcınızı açarak bu durumu görmeniz mümkündür. Bilgisayarım yavaşladı nasıl hızlandırabilirim sorununa en hızlı yanıtlardan biri internet tarayıcınızı kullanırken minimum sekme ve pencere açmak olacaktır.

  • Otomatik senkronizasyonu durdurunuz

Microsoft One, Google Drive, Yandex Disk gibi bulut depolama hizmetlerine ait programları kullanırken işinizi kolaylaştırmak için otomatik senkronizasyonu açık bırakmış olma ihtimaliniz vardır. Otomatik senkronizasyon bilgisayarınızın yavaş çalışmasına neden olabilmektedir. Düzenli aralıklarla elle yedekleme işlemine devam etmeniz daha doğru olacaktır.

  • Depolama alanını boşaltınız

Bilgisayarınızın sabit sürücüsünün ya da SSD kartının depolama alanı sınırlı olmaktadır. Doluluk oranı bu sınıra yaklaştıkça bilgisayar yavaşlayabilmektedir.

Yeni depolama kartları satın almak yerine bulut depolama hizmetlerini kullanabilmeniz mümkündür. Var olan dosyalarınızı bulut sistemlere aktardıktan sonra bilgisayarınızdan silebilir ve depolama alanınızı boşaltabilirsiniz.

 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.