Tekno Duyuru

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Bilgisayardan Casus Yazılım Nasıl Kaldırılır?

Bilgisayardan Casus Yazılım Nasıl Kaldırılır?

Tekno Duyuru Tekno Duyuru -
243 0

Casus yazılım, tespit edilmesi zor bir kötü amaçlı yazılım biçimi olabilir. Bilgisayarınızda gizlenir ve adından da anlaşılacağı gibi etkinliğinizi gözetler. Parolalar ve banka bilgileri de dahil olmak üzere bilgileri siz farkında olmadan çalabilir. İyi haber şu ki, size casus yazılım bulaşıp bulaşmadığını kontrol etmenin ve ardından bulursanız onu kaldırmanın yolları var.

Casus yazılımların PC’nize veya dizüstü bilgisayarınıza girmesinin birçok yolu vardır. İstemsizce indirdiğiniz veya istenmeyen bir e-postadaki bir bağlantıya tıkladıktan sonra kendi kendine yüklediğiniz güvenilmez bir yazılıma takılmış olabilir.

Makinenizin yavaşladığını veya olmaması gereken bir zamanda ağ etkinliğinin gerçekleştiğini fark ettiyseniz, bunun sorumlusu casus yazılım olabilir.

Casus yazılım nasıl tespit edilir

Makinenizde casus yazılım yüklü olup olmadığından emin olmak için bir casus yazılım önleme aracı kullanmanız gerekir. Bu, özel bir araç olabilir veya daha iyisi, reklam yazılımları, virüsler, truva atları, kök kitleri ve diğer her türlü kötü amaçlı yazılımı da kontrol edecek bir güvenlik paketinin parçası olabilir.

İdeal olarak, bilgisayarınızda zaten güvenlik yazılımı çalıştırıyor olacaksınız. Bu sizin ilk savunma hattınızdır ve daha ilk etapta enfekte olmanızı önlemeye yardımcı olur.

Makinenizde casus yazılım olduğundan şüpheleniyorsanız ve güvenlik paketiniz onu almıyorsa, onu kaldırmak için daha cerrahi bir şeye ihtiyacımız olacak. Her şeyden önce, mevcut güvenlik yazılımınızla bir tarama yapın ve yapabileceği her şeyi temizlediğinden emin olun.

Yüklü bir güvenlik paketiniz yoksa, bir tane yüklemenizi öneririz. En iyi seçimlerimiz Bitdefender , Norton veya ESET’tir . En iyi antivirüs programımızın tamamında ilk on listemizin tamamını görebilirsiniz .

Çoğu durumda, iyi bir antivirüs paketi makinenizdeki casus yazılımları algılar, bu nedenle taramanız temiz gelirse, casus yazılım bulaşmış olma ihtimaliniz düşüktür.

Casus yazılım nasıl kaldırılır

Güvenlik paketiniz bilgisayarınızda casus yazılım algılarsa, onu kaldırmak için sonraki adımları uygulamanıza yardımcı olur. Tüm önemli dosya ve belgeleri, kaldırma işlemi sırasında bozulmaları ihtimaline karşı yedeklemeniz önerilir, ancak dosyalardan birinin casus yazılım içermesi durumunda bilgisayarınızın tüm içeriğini yedeklemek istemediğinizi unutmayın.

Kaldırıldıktan sonra, gelecekte daha fazla casus yazılımın yüklenmesini önlemek için bir virüsten koruma ürünü kullanmaya devam etmeniz önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir