Android 12, 2G Bağlantılarını Kaldıracak

0 15

Android 12, 2G bağlantılarını tamamen kapatacağını duyurdu. Android 12 işletim sistemi bünyesinde 2G ağ bağlantılarını tamamen kapatacak olan bir sonlandırma düğmesi barındırıyor.
Google yeni işletim sistemi ile beraber 2G bağlantılarını sonlandırdı. Android 12 bünyesine bir sonlandırma anahtarı ekleyen Google 2G bağlantılarını tamamen kapatmaya olanak sağlamaktadır.
2G Ağ Bağlantıları Neden Kapatılıyor?
2020 yılından bu yana2G bağlantılarının tamamen kapatılmasını isteyen Electronic Frontier Foundation Android 12 işletim sisteminde bulunan özellik sebebiyle Google’ı övmektedir. Google ve EFF’nin 2G bağlantılarından neden rahatsız oldukları ise insanların merak konusu olmaktadır.
Oldukça eski bir bağlantı seçeneği olan 2G bağlantıları artık bazı sorunlara neden olmaktadır. Açıklamalara göre ise gizlilik sorunları oluşturmakta olan 2G bağlantıları güvenli kabul edilmemektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde 3G ağlar bile artık yavaş yavaş tarih olurken 2G bağlantıların hala var olması güvenlik tehdidi oluşturuyor gibi gözüküyor.
EFF 2G ile ilgili yaşanan bazı sorunları şu şekilde açıklamaktadır.
2G ile ilgili yaşanmakta olan iki ana sorun vardır. İlk olarak kule ile cihaz arasında saldırgan tarafından aramaları veya metin mesajlarını kesmek için gerçek zamanlı olarak kırılabilen zayıf şifreleme yöntemlerini kullanmaktadır. 2G ile ilgili ikinci sorun kulenin telefona kimlik doğrulamasının yapılmaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu da herkesin sorunsuz bir biçimde gerçek bir 2G kulesinin kimliğine bürünebileceği ve 2G protokolünü kullanmakta olan bir telefonun asla ama asla daha akıllı olmayacağı anlamına gelmektedir.
Yani Google ve EFF 2G ağ bağlantılarının güvenli olmadığını ve gizlilik sorunları oluşturmuş olduğunu açıklamaktadır. Android 12 ise bir sonlandırma anahtarı ile 2G ağ bağlantılarını tamamen kapatmanıza fırsat tanımaktadır.
2G ve 3G Arasındaki Farklar
3G, 2G’den farklı olarak Digital ses, sms, hızlı internet ve data transferi yapabilmeyi sağlamaktadır. 2G ise yalnızca ses ve sms gönderimi yapabilmemizi sağlamaktadır.
3G teknolojisinin 2G’ye göre getirmiş olduğu en büyük yenilik ise taban olarak alınan verinin ses değil sayısal veri şeklinde olmasıdır. 3G sisteminde bant genişliği sadece veri alışverişi sırasında işgal edilmektedir.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.