AMD’nin Yeni Çip Teknolojisinin Etkileyici Sonuçları Belirlendi

0 14

Geride bıraktığımız yıllardan bu yana teknoloji takipçilerinin ilgisini çekmeyi başaran AMD’nin yeni çip teknolojisi 3D V-Cache’nin performans testinden etkileyici sonuçlar alındığını açıkladı. Bazı eleştirmenler farklı bir açıdan değerlendiriyor olsa da uzmanlar 3D V-Cache’nin umut vaat ettiğini belirtti.
Dünyanın en bilinen bilgisayar işlemcisi üreticilerinden olan AMD ürettiği en son teknoloji ürünlerini kullanıcılara tanıtmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde oyun sektöründe ses getirecek olan teknolojisini tanıtan AMD şimdi de ^D çip projesi ile gündemde yerini aldı. 3D V-Cache olarak adlandırılan teknolojisini ilk defa geçtiğimiz yıl dillendiren AMD o günden bugüne teknoloji takipçilerinin ilgisini çekmeye devam etmektedir.
Geçtiğimiz günlerde Chips and Cheese adlı bir teknoloji haber sayfasıdan elde edilmiş olan bilgilere göre AMD’nin 3D V-Cache teknolojisi büyük umut vaat etmektedir. Bu teknoloji ile donatılmış olan Milan-X işlemcisi üzerinde yapılmış olan ilk testten elde edilen sonuçlar, 3D V-Cache teknolojisinin önbellek kapasitesinde kayda değer bir artış yarattığı yönündedir. Buna ek olarak performans konusunda da olumlu gelişmelere sahip olmuştur.
Gelecekte Daha Büyük Başarılar Elde Edilecek
Chips and Cheese’in internet sitesinde elde edilen bilgilere göre ise AMD’nin yeni teknolojisi işlemcinin önbelleğini önceki modellere göre büyük oranda da yükseltmiştir. Milan ailesinin diğer işlemcilerinin 256 MB önbelleği bulunurken 3D V-Cache’nin yer almış olduğu işlemcide 768 MB önbellek olduğu belirtilmektedir. Buna ek olarak L3 önbelleğinde yaşanan artışa rağmen işlemcide herhangi bir gecikmenin gözlemlendiği söylenmektedir.
Öte taraftan ise bazı eleştirmenler önbellekte böyle bir artış yaşanırken işlemcinin hızı ve gücünde büyük fark olmamasını olumsuz bir özellik olarak değerlendirdi. AMD’nin mevcut 3D çip teknolojisi tek bir V-Cache çipi alıp işlemcinin halihazırda var olan önbelleğine entegre edilmesi ile elde edilmektedir. Uzmanlar ise bu alanda yapılacak olan çalışmalarla beraber bu teknolojinin gelecekte 3 önbelleğindeki kapasitesini daha da artırabileceği görüşündedir. Ancak şu an için elde edilmiş olan sonuçlardan da 3D V-Cache teknolojisinin oldukça etkileyici sonuçlar vermiş olduğu uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.