ABD’nin En Büyük Bankaları Kendi Coinlerini Oluşturacak

0 9

ABD’nin önde gelen bankaları kendi stabil coinleri için ilk adımları atmaya başladı. USDF Konsorsiyumu’nu kuran bakalar stabil coinleri ile beraber borsadaki işlemlere ek olarak fatua ödeme gibi bazı önemli işlemlerin yapılabilmesini de sağlayacak.
Son dönemlerin en tartışmalı yatırım araçları hiç şüphesiz ki kripto paralar olmuştur. Kimileri bu yatırım araçlarını balon olarak görürken kimileri ise başta Bitcoin olmak üzere çeşitli kripto para projelerini geleceğin ta kendisi olarak nitelendirmektedir. Şimdi sizin için geleneksel finans sektörünün kripto para camiasını resmen tanımaya başladığını gözler önüne seren gelişmelerden bahsedeceğiz.
Kripto para birimleri arasında stabil coin olarak adlandırılan bir tür vardır. Bu türdeki kripto para birimleri doğrudan fiziksel bir para biriminin değerine endekslidirler. Örneğin Tether (USDT), USD Coin (USDC) ya da Binance USD (BUSD) bunlara örnek olarak gösterilebilmektedir. Bu stabil coinler daima 1 dolar civarında işlem görür ve bazı yatırımcılar farklı bir fiziksel para birimi ile stabil coin alımı yaparak yatırım yapabilmektedirler. Konu ile ilgili olarak bir araya gelen ABD’nin önde gelen bankaları ise kendi stabil coinlerini oluşturmak adına bazı adımlar attı.
ABD bankaları kendi stabil coinleri için USDF Konsorsiyumu’nu kurmaya başladı. Konsorsiyumun üyeleri arasında ise New York Community Bank, Sterling National Bank, Synovus Bank, FirstBank ve NBH Bank gibi büyük finans kuruluşları ile Figure Technologies ve JAM FINTOP gibi şirketler yer almaktadır. Konsorsiyumu kuran üyeler ise stabil coinin kullanımını yaygınlaştırmayı ve bu kripto para birimini insanlara kabullendirmeye çalışacaklardır.
Provenance Blockchain üzerine kurulacak olan stabil coin kripto para borsalarındaki işlemler ek olarak kişiler ya da işletmeler arası para aktarımı ve fatura ödeme gibi pek çok alanda kullanılabilir halde olmuş olacak. Yalnızca konsorsiyum üyesi olan bankalar tarafınca üretilebilecek olan stabil coinler aslında ABD bankalarının dijital doları olarak karşımıza çıkmış olacak gibi görünüyor.
Stabil coinler kullanıcılar tarafından ne kadar ilgi görürü şimdilik bilinmezken bankalar yatırımcıların oldukça ilgi göstereceğini düşünmektedir.
Bu bir yatırım tavsiyesi değildir.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.