2021 Yılında Kripto Para Dolandırıcılığı Rekor Kırdı

0 17

Geride bırakmış olduğumuz 2021 yılında kripto paralar için oldukça hareketli bir yıl oldu. Dolandırıcılık vakalarının da artışında patlama yaşandı. Yayımlanmış olan en son ve yeni bir araştırma raporuna göre kripto para dolandırıcılığının 2021 yılında 14 milyar dolara ulaştığı ve rekor kırdığı tespit edildi.

Geçtiğimiz günlerde geride bırakmış olduğumuz 2021 yılı, kripto paralar açısından oldukça hararetli geçti. Dijital ortamların ve varlıkların daha da bilini hale geldiği bu yıl kripto paraların popülerliğinin oldukça büyük bir hızla büyümesine dünyada milyonlarca insanın kripto paraya yatırım yapmasına neden oldu. Yükselen bu popülerlikle beraber sokaktan geçmiş olan herhangi bir insanın kripto paralar hakkında konuşmasına bile yol açmış oldu.

Ancak ülkemizde hakkında sürekli ve oldukça yeni yasalar çıkarılması planlanan kripto paraların bazı olumsuz yönlerinin de olduğunu belirtmekte fayda var. Yasa dışı işlemler yolu ile gerçekleşmiş olan kripto para dolandırıcılığı da bahsi geçen bu olumsuz yönlerin belki de en büyüğü olmuş oldu. Yeni bir araştırma da bu tarz dolandırıcılıkların 2021’de önemli derecede yükselmiş olduğunu gözler önüne sermiş oldu.

Yasa Dışı İşlemlerde 14 Milyar Dolar

Blok zinciri firması Chainalysis tarafından yayımlanmış olan rapora işlem hacmi bir önceki yıla göre %567 oranında artarak 15.8 trilyon dolara ulaşmış olan kripto paralar ile beraber gerçekleşen yasa dışı işlemlerin 2021 yılında rekor kırdığı ortaya çıktı. Raporda 2021 yılı içerisinde kripto para dolandırıcılığının %80 artmış olduğu ve 14 milyar dolara ulaşarak rekor kırdığı belirtildi.

Buna ek olarak 202 yılında 3.2 milyar dolar değerinde kripto para biriminin çalınmış olduğu 2021 yılında ise bu sayının %516 değerinde artış göstermiş olduğu paylaşıldı. Ayrıca kripto para işlem hacminde gerçekleşen büyük artış dolayısıyla yasa dışı işlemlerin toplam işlem hacmindeki payının 2020 yılında da %0,60 olduğu, 2021 yılında ise %0,15’e gerilemiş olduğu gelen haberler arasındadır.

Geleceğin en güçlü para birimi olarak adlandırılan kripto paraların popülerliği gün geçtikçe daha fazla artmaktadır. Bu artış ile beraber yasa dışı işlemlerinde giderek artacağı hakkında tahminler yapmak yanlış olmuş olmaz.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.